Přestěhujte svůj obývák v létě na zahradu

Letních měsíců se většina lidí nemůže dočkat, protože horké slunečné dny přímo vybízejí k tomu, abyste je strávili odpočinkem v pohodlném křesle či dřevěném lehátku na zahradě. Protože zahrada, to není pouze prostor, kde lze pěstovat ovoce a zeleninu. Je to hlavně místo, kde můžete v létě lenošením strávit veškerý svůj volný čas. Pořiďte si například pohodlné ratanové sestavy, které přes léto dokonale nahradí váš obývák. Nejen děti ocení zahradní houpačky – některé se dají dokonce polohovat a vznikne z nich houpací postel. I pokud nemáte zelenající se zahradu, nemusíte zoufat – stačí balkón, lodžie či pergola! Pokud je vybavíte kvalitním nábytkem, vytvoříte si perfektní relaxační koutek.

Podle čeho nábytek vybírat?

Chcete si na vaší zahrádce dopřávat zasloužený odpočinek, nebo toužíte po oáze klidu na terase? Vybírat můžete z celé řady zahradního nábytku, který se ale může lišit materiálem, vzhledem, praktičností, odolností a pochopitelně i cenou. Například hobbymarkety OBI nabízí zahradní nábytek ve všech variantách od úsporných, jak cenou, tak prostorovou náročností, po vysoce kvalitní sestavy pro náročnější rekreanty.

Před nákupem zahradního nábytku je ovšem třeba se zamyslet nad celou řadů faktorů, od promyšlení konkrétního použití po velikost úložných prostor pro zimní uskladnění. Například dřevěný nábytek by měl být během vlhkých a studených období roku uložen uvnitř, kde ovšem bude kvůli své masivní konstrukci zabírat poměrně velký prostor. S výběrem nejlepší varianty pro vás pomůže následující přehled jednotlivých materiálů.

Proutěný nábytek navodí středomořskou atmosféru

Proutěný nábytek navozuje středomořskou atmosféru a vaši zahradu promění v ráj připomínající pohodovou dovolenou u moře. Vysoká estetičnost je ovšem vykoupena nižší odolností vůči počasí. Pokud nábytek zmokne, navlhne, nebo je dlouho vystavován vysokým teplotám, může dojít k trvalému poškození. Naopak pokud není proutěný nábytek přímo vystavován povětrnostním vlivům, může se pyšnit dlouhou životností. Právě z tohoto důvodu se ideálně hodí zejména pro zastřešené terasy nebo zimní zahrady.

·    Jak se ošetřuje ratan? Nemoří se, pouze se lakuje bezbarvým lakem a tím si zachovává přírodní barvu ratanové kůry.

 

Tip odborníka:

„Pokud se nechcete vzdát proutěného nábytku, můžete použít proutěné pletivo z umělých vláken, které je nanejvýš podobné ratanovému nábytku. Vyznačuje se vysokou odolností a dlouhou životností při minimální údržbě a nevadí mu ani déšť nebo přemíra slunečního svitu,“ doporučuje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

 

Kovový nábytek a dávka nostalgie

Vzpomínku na šarm časů minulých a lehkou nostalgii může na vaší zahradě vykouzlit kovový nábytek. Patří k těžším typům, s kterými se o něco hůře manipuluje, na druhou stranu je stabilnější a snadno se nepřevrhne. Kov jako takový není zcela přirozený materiál k posezení, neboť může například nepříjemně studit. Vhodným doplňkem jsou proto pohodlné sedáky a polštáře. Jeho životnost se různí, záleží na povrchové úpravě a způsobu ošetřování.

·    Jak se ošetřuje kov? V případě rezivění postižená místa opatrně obruste jemným smirkovým papírem a opravte pomocí lakovací tyčinky na drobné opravy laku. Pokud chcete, aby váš nábytek byl s co nejnižšími náklady funkční po dlouhá léta, dbejte na to, aby byl pozinkovaný nebo opatřený práškově nanášeným lakem. Po dlouholetém používání je možná i generální oprava, kdy se obrousí celý nábytek a na něj se práškově nanese nový lak nebo za použití štětce speciální nátěr na kov.

Hliníkový nábytek, odolnost a lehkost zároveň

Hliníkový nábytek je stabilní při každém počasí, vlhko ani teplo na něj nemají vliv. Výběr různých variant je zde široký, od vyloženě čistých kousků po ty, které kombinují hliník s dalšími materiály, jako jsou dřevo, plast či plachtovina. Hliník nepodléhá korozi, a proto má tento nábytek dlouhou životnost. Díky svojí odolnosti nevyžaduje ani žádnou zvláštní péči. Další výhodou je nízká hmotnost hliníku, s nábytkem tak lze velmi snadno manipulovat. Hliník je na nábytku často použit v kombinaci s dalším materiálem, například dřevem.

Tvrdé dřevo jako dosažitelný luxus

Klasikou na vaši zahradu může být nábytek z tvrdého dřeva. Dřevo jako čistě přírodní materiál na zahradu jistě patří a výborně do ní zapadá. Proto se dřevěný nábytek hodí téměř pro každou zahradu i styl. Pokud si vyberete nábytek z extrémně odolného tropického dřeva jako je eukalyptus nebo teak, bude mít dokonce delší životnost než nábytek plastový. Aby zůstal medově hnědý odstín dřeva zachován, měl by být nábytek dvakrát ročně důkladně vyčištěn a napuštěn speciálním olejem pro určitý druh dřeva. Náklady na údržbu nejsou příliš vysoké, důležitá je spíše pravidelnost ošetřování. V opačném případě se vytvoří působením povětrnostních vlivů stříbřitě šedá patina, kterou však někteří uživatelé spíše preferují. Rozhodně nijak nábytek nepoškozuje. Při nákupu dřevěného zahradního nábytku máte také možnost se orientovat podle značky kvality „FSC“ (Forest Stewardship Council), která garantuje původ dřeva z ekologického a sociálně odpovědného lesního hospodářství. Máte tedy jistotu, že právě váš dřevený nábytek rozhodně nepochází z ohrožených, mizejících světových lesů. Nábytek, který nese toto označení, je například v nabídce hobbymarketu OBI.

·    Údržba organického materiálu? Aby zůstal odstín dřeva zachován, měl by být nábytek dvakrát ročně důkladně vyčištěn a napuštěn speciálním olejem pro určitý druh dřeva. Náklady na údržbu nejsou příliš vysoké, důležitá je spíše pravidelnost ošetřování. Po důkladném vyčištění povrchu (vodou a kartáčem nebo vysokotlakým čističem a přípravkem na čištění dřeva) a jeho zaschnutí naneseme ochranné prostředky. K ošetření je vhodný například olej na tvrdé dřevo, speciální olej na teakové dřevo, lazura na teakový nábytek pro použití ve venkovním prostředí a samozřejmě impregnace (tu je opět možno nanést vysokotlakým čističem).

Tip odborníka:

„Co se týče vysokotlakých čističů, ošetření lze provádět pouze pomocí typů, které disponují nádržkou na čisticí prostředky. Impregnační prostředek povrch chrání a brání opětovnému znečištění ošetřených dřevěných ploch. Vysokotlaké čističe se pochopitelně dají použít i pro jiné typy nábytku – například plastové a kovové. U nich se ale již impregnace neprovádí,“ vysvětluje Petr Dvořák, OBI Plzeň.

 

 

 

 

Když židle a stoly nestačí

Ozdobou zahrady nebo lodžie může být i zahradní houpačka. Dnešní houpačky mají v naprosté většině případů zastřešení, přímý sluneční svit nebo náhlý déšť tedy nemohou váš odpočinek přerušit. K dostání jsou houpačky v nejrůznějších provedeních a materiálech. Některé z nich jsou dokonce i polohovatelné. Z houpající se sedačky můžete v mžiku udělat postel, která vás doslova ukolébá ke spánku.

Pokud si chcete užít opravdovou venkovní pohodu, nezapomeňte ani na další doplňky – například na slunečník, který vás ochrání před zrádnými slunečními paprsky. Jeho nesmírnou výhodou je, že ho můžete postavit prakticky kamkoli a během dne ho posouvat podle pohybu slunce. Navíc díky moderním materiálům bývá manipulace s těmito deštníky velmi snadná. Patří-li k vašim zálibám grilování či pořádáte-li často zahradní party, určitě oceníte servírovací a odkládací stolky. Užitečným pomocníkem je i úložný box, do kterého snadno schováte vše, co zrovna nepotřebujete.

Zdroj: OBISdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada