Posledním dnem v květnu skončí topná sezona i na Temelíně

TNBiz, 28.5.2012

TEMELÍN (MEDIAFAX) - Posledního května se znovu na čtyři měsíce omezí dodávky tepla pro domácnosti. Po devíti měsících skončí hlavní topná sezona pro teplárny, tedy i pro dodávky z Jaderné elektrárny Temelín, řekl v pondělí agentuře Mediafax Marek Sviták, mluvčí elektrárny.

Topné období začíná 1. října a končí 31. května. Tyto termíny mohou být ale ovlivněny venkovními teplotami. Pokud dva dny po sobě klesne průměrná denní teplota, měřená čtyřikrát v intervalu od 7 do 21 hodin, pod 13 °C, zvyšují teplárny svůj výkon i mimo hlavní topnou.

„Ve srovnání s dlouhodobým teplotním normálem byla právě končící topná sezona 2011/2012 průměrná, oproti loňské pak mírně teplejší. Teplotně mírně nadprůměrné byly měsíce říjen a listopad 2011. I přes arktické mrazy zvýšená spotřeba v první polovině února pouze částečně snížila výpadek spotřeby tepla z teplotně nadprůměrného ledna 2012, kdy poklesla dodávka tepla oproti průměru o plnou čtvrtinu,“ uvedl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Průměrná délka topného období je v Česku 230 až 240 dní. Skutečná délka topné sezony se může u jednotlivých tepláren lišit. Například v sezoně 2011/ 2012 elektrárna Temelín začala nedaleký Týn nad Vltavou vytápět loni 7. října a vhledem k příznivým venkovním teplotám ukončila dodávky pro vytápění v závěru letošního dubna. Na teplo z Temelína jsou zde napojeny zhruba tři čtvrtiny z více než 8000 obyvatel. V uplynulé topné sezoně odebralo město od elektrárny prostřednictvím akciové společnosti Vltavotýnská teplárenská bezmála 146 tisíc gigajoulů (GJ) tepla. Právě požadavek vedení týnské společnosti je určující pro velikost dodávek tepla.

„Dodáváme tolik tepla, kolik Týn potřebuje. Kapacitně nejsme nijak omezeni. V porovnání s topnou sezónou nyní dodáváme asi šestinu, což je na ohřev vody dostatečné. Pokud by teploty dlouhodoběji spadly pod 13 stupňů Celsia, nenecháme město mrznout. Během několika hodin jsme schopni zvýšit dodávky tepla na maximum,“ řekl Sviták.

Jednatel Vltavotýnské teplárenské František Kobera vyzdvihuje vedle pružnosti a spolehlivosti dodávek i zlepšení kvality ovzduší ve městě a především stabilní ceny tepla, které se pohybují hluboko pod celostátním průměrem. „Aktuálně Vltavotýnská teplárenská účtuje například obyvatelům rodinným domků včetně daně z přidané hodnoty (DPH) 421,90 koruny za gigajoule (GJ) tepla,“ uvedl příklad František Kobera. Podle údajů Teplárenského sdružení ČR se přitom současná průměrná cena tepla pro domácnosti pohybuje v ČR na úrovni 560 až 570 korun za GJ tepla.

Ekologický a ekonomický význam temelínského tepla pro napojené lokality se bude podle odborníků na teplárenství a energetiku dále zvyšovat. „Ceny tepla z uhlí a plynu porostou a budou oproti cenám tepla z jádra velmi nestabilní, což se samozřejmě negativně projeví v cenách pro odběratele,“ poznamenal Kobera.

Temelín zásobuje teplem nedaleký Týn nad Vltavou už 14 rokem. Přechodem na temelínské teplo bylo v Týně zrušeno 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Horkovodní napojení na elektrárnu Temelín tak pomohlo na Vltavotýnsku významně zlepšit kvalitu ovzduší. V současné době je na teplo z elektrárny Temelín napojeno 480 rodinných domků, 2100 bytů a několik průmyslových podniků.

Dobrin Stojcev, stojcev@mediafax.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika