M&M Reality: Podražily startovací byty a pronájmy

Mediafax (Mediafax), 27.06.2012

PRAHA (MEDIAFAX) - Pokles cen zaznamenaly v prvním pololetí 2012 některé panelové byty a novostavby, naopak růst cen se v meziročním srovnání dotkl malých startovacích bytů v cihlové zástavbě, lukrativních pozemků a také pronájmů. Vyplývá to z výsledků realitní kanceláře M&M Reality, jak firma sdělila ve středu.

V dubnu až červnu 2012 se hodnota nemovitostí oproti loňsku lišila jen minimálně. "Malé cihlové byty podražily o 1,5 procenta a cena pozemků stoupla až o tři procenta. Stálicí trhu s bydlením bez cenového kolísání zůstávají rodinné domy, jejich protipól v podobě panelových bytů letos zlevnil o jedno procento," vypočetl Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Největší propad cen pokračuje v prodeji novostaveb. Snaha developerů zaplnit své projekty obyvateli se promítla do řady marketingových stimulů včetně nemalých slev z hodnoty jednotlivých bytů. Nabídka na trhu novostaveb ale stále výrazně převyšuje poptávku, a tak musí developeři nadále volit taktiku ústupků z původně nastolených cen nemovitostí. V meziročním srovnání letos prodejci zlevnili nové byty o dalších pět procent. Stagnace cen, případně jejich zvýšení v důsledku změn daně z přidané hodnoty (DPH), se podle očekávání analýz M&M Reality nekoná.

"Pokud si chce člověk pořídit nový byt, určitě by se měl vyvarovat začínajících developerských projektů nekupovat byty, které ještě nestojí. Na druhou stranu stejně tak je třeba být opatrný v případě developerských projektů, které se prodávají dlouhou dobu. To poznáte snadno v mnoha novostavbách ve větších městech se večer nesvítí ve dvou třetinách oken," upozornil Jonáš.

Libor Popela, popela@mediafax.cz

Názory na článek  M&M Reality: Podražily startovací byty a pronájmy
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí