Skanska: Kvartální analýza realitního trhu - propadl o cca 15% r/r
V prvním pololetí letošního roku bylo uvedeno na pražský trh 1 949 nových bytů, v meziročním srovnání to znamená pokles o 14% - za stejné období loňského roku developeři zahájili prodej 2 282 nových bytů. Průměrná cena za m2, která je však zkreslená započítáváním luxusních projektů v centru, se drží na cca 57 000 Kč/m2 vč. DPH*. Nově zahajované projekty, přizpůsobené aktuální poptávce, se však nabízejí za průměrnou cenu 50 808 Kč/m2 vč. DPH. Skanska Reality, která se výzkumem dlouhodobě zabývá, sleduje na rozdíl od konkurence všechny projekty na pražském trhu – tedy i ty s méně než 50 byty.
„Stále je největší poptávka po bytech velikosti 2+kk a 3+kk, jejichž výměry jsou však nyní v průměru o 10% menší než v projektech plánovaných před rokem 2009,“ řekla Naděžda Ptáčková ředitelka odboru Prodeje a marketingu Skanska Reality.
Aktuálně je v Praze v nabídce 8 290 nových bytů, zatímco ve stejném období v loňském roce to bylo 8 700, což znamená pokles o 5%. Za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 005 nových bytů, zatímco loni za stejné období to bylo o 17% více – 2 429.
Velká čtyřka (Central Group, Skanska Reality, Finep a Ekospol) prodala dohromady 715 nemovitostí, což představuje 33% podíl na trhu. Pasivních a nízkoenergetických bytů se v letošním roce prodalo 84, tedy 4% z celkového počtu. Mezi lokality, které se nejvíce prodávají, stále patří Praha 9, Praha 5, Praha 4
a Praha 10.
* Cena za m2 je stanovena tak, že konečná cena s DPH je vydělená součtem plochy bytu a poloviny terasy, lodžie nebo balkonu.
TZ Tiskové centrum Skanska
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Skanska zahajuje prodej nové etapy čtvrti Emila Kolbena ve Vysočanech s termínem dokončení v roce 2029
- PSN promění bývalou telefonní ústřednu na Fibichově v prémiové nájemní bydlení
- TTC rozšiřuje realitní byznys, kupuje budovu České spořitelny v Praze 4
- Vládní představitelé se zástupci samospráv prodiskutovali novelu stavebního zákona a představili návrh akceleračních oblastí
- REMAX mění identitu Ikonický balón vstupuje do digitální éry
- 30 let pohybu. 30 let svobody. Tančící dům připomene výročí výstavou i veřejnými oslavami