Jak vytopit chatu či chalupu? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 15.08.2012

Přemýšlíte, jak si při stále chladnějších letních večerech a nadcházejícím podzimu zpříjemnit pobyt na své chalupě? Velké množství chatařů a chalupářů využívá propan-butanové lahve k vaření, roste však i počet těch, kteří prostřednictvím LPG, zkapalněného ropného plynu, své objekty vytápí. Dle průzkumu nezávislé agentury FOCUS používá LPG v rekreačních objektech skoro 250 tisíc českých domácností. Jedná se především o chataře, kteří nemají možnost zavedení zemního plynu či topení v kamnech anebo chtějí šetřit životní prostředí a zároveň své finance.

Jedním z důvodů obliby paliva LPG je výše počáteční investice do přenosných plynových kamen, která je v porovnání s jinými druhy vytápění velmi nízká – cena nejlevnějších topičů se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Kamna čerpají plyn z připevněné propan-butanové lahve, lidé však stále častěji volí také lahve s čistým propanem: „Propan-butan jako takový je sám o sobě mnohem výhřevnější než například zemní plyn. Čistý propan je však pro vytápění ještě vhodnější díky zachování výhřevnosti i při velmi nízkých teplotách,“ vysvětluje Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga, která je největším dodavatelem LPG na českém trhu.

Oproti klasickým kamnům lze ta plynová velmi snadno regulovat. Kromě vysoké výhřevnosti, jednoduché přenosnosti a nízké výši počáteční investice tak mezi další výhody vytápění LPG patří možnost jednoduše si pohlídat kolik peněz na chatě či chalupě protopíte. Pro milovníky přírody je pozitivní zprávou také to, že topením na LPG ulehčí životnímu prostředí. „Říkáme, že LPG hoří čistě. To znamená, že při jeho spalování nevzniká žádný pevný odpad ani saze a množství škodlivých emisí je několikanásobně nižší než při využití pevných paliv,“ popisuje Žiak. Vytápění pomocí LPG tak lze bez problémů využít i pro rekreační objekty umístěné v chráněných krajinných oblastech.

Na vaši chalupu by vám v průměru měli stačit tři až čtyři propanové lahve ročně. „Samozřejmě záleží na tom, jak často na chatě pobýváte a zda chcete tu samou lahev využívat i na vaření či grilování,“ dodává Žiak. Pro ty, kteří se nechtějí zaobírat výměnou plynových lahví a do vytápění mohou zainvestovat větší sumu, existuje možnost instalace zásobníku, v němž je LPG ve zkapalněné podobě uskladněno v blízkosti domu. Při odběru je převedeno zpět do plynného skupenství a potrubím vedeno do budovy, kde je pak využíváno na vytápění, ohřev vody nebo při vaření. Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí. Většina lidí dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit svůj,“ dodává Žiak. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění pak provádí profesionální firmy. Toto řešení umožňuje na chalupu zavést stejný komfort vytápění, ohřevu vody a vaření, jaký si běžně užíváte ve vašem domě či bytě.

 

Tipy

Jak vybrat plynová kamna?

Výběr je opravdu široký a cena se pohybuje od dvou až po patnáct tisíc. Nesnažte se ušetřit za každou cenu a ověřte si, zda mají kamna čidlo pro kontrolu bezpečnosti, které by měla být standardem u všech zařízení tohoto typu. Únik plynu není při správném zacházení příliš reálný, ale je vždy dobré mít jistotu, že vám nic nehrozí.

Jakou lahev zvolit?

Vybrat si můžete z několika druhů, které se od sebe liší ať už náplní (tou může být klasický propan-butan či výhřevnější čistý propan) nebo objemem. Typické jsou 2 kg, 5 kg či 10 kg lahve, závisí především na vaší spotřebě, na tom jak často a moc topíte a zda chcete lahev používat i na vaření či grilování.

Zkontrolujte datum revize

Před koupí lahve zkontrolujte datum její poslední revize, která by neměla být starší než 10 let. Tento údaj naleznete na límci lahve, u starších typů pak na jejím podstavci. Pro snadnější orientaci je tento údaj uveden duplicitně zvýrazněným nástřikem na těle lahve.

O společnosti FLAGA

Společnost Flaga s.r.o. je největším dodavatelem paliva LPG v České republice a poskytuje široké spektrum produktů spojených se zkapalněným plynem. Nabízí kompletní řešení pro vytápění a ohřev rodinných domů a podnikatelských objektů, poskytuje snadno dostupný zdroj energie v podobě zkapalněného plynu v široké škále tlakových lahví a provozuje hustou síť 60 čerpacích stanic pro automobily s pohonem na LPG. Společnost sídlí v Hustopečích, své plnírny má i v Praze, Plzni a Opatovicích. Na českém trhu působí od roku 1993, kdy vznikla jako dceřiná firma rakouské společnosti FLAGA GmbH. Jedničkou na trhu se stala po akvizici LPG divize společnosti British Petrol ČR a fúzi se společností Český Plyn k.s. v lednu 2007. Flaga je začleněna pod společnost UGI Corporation, jednu z největších společností v USA.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy