Jak při vytápění šetřit přírodu i vaši peněženku? Řešením je LPG
Blíží se první podzimní dny, se kterými je spojeno každoroční rozhodování o tom, jakou formu vytápění pro nadcházející zimní sezónu zvolit tak, abychom ušetřili. Stále více majitelů rodinných domů se přiklání k finančně i environmentálně výhodné variantě vytápění, kterou představuje LPG, zkapalněný plyn. Nahrávají tomu rostoucí ceny vody a elektřiny a vážné úvahy vlády o zrušení osvobození zemního plynu od daně na vytápění a zavedení uhlíkové daně, kvůli které by mohlo uhlí zdražit až o polovinu.
Nárůst počtu rodinných domů vytápěných zkapalněným plynem potvrzuje také společnost Flaga, největší dodavatel LPG paliva v České republice. „O naše řešení pro vytápění domů pomocí LPG je stále větší zájem. Zejména v místech, kde není možnost zavést zemní plyn, ale nejen tam,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Flaga, Ľubomír Žiak. Díky vysoké výhřevnosti a nízké počáteční investici, která zahrnuje instalaci zásobníku a pohybuje se v rozmezí 30 až 35 tisíc korun, ušetří domácnosti topící na LPG oproti topení na elektřinu v průměru až 20 % nákladů, což představuje několik tisíc korun ročně. Vytápění na LPG je v mnoha případech dokonce výhodnější než tepelné čerpadlo - především v situacích, kdy je potřeba brát velký ohled na výši počáteční investice, a u domů s nižší spotřebou energie.
Zkapalněný plyn je uložen v zásobníku umístěném v blízkosti domu. Při odběru je převeden zpět do plynného skupenství a potrubím veden do budovy, kde je pak využíván na vytápění, ohřev vody nebo při vaření. Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí. „Většina lidí dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit svůj,“ dodává Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění provádí profesionální firmy.
Kromě finančních výhod představuje zkapalněný plyn také výraznou pomoc životnímu prostředí. Vzniká totiž jako druhotná surovina při těžbě plynu, ropy nebo při její rafinaci. „LPG hoří čistě, množství emisí, uvolňované při jeho spalování, je několikanásobně nižší než při využití pevných paliv,“ uzavírá Žiak.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Home office mnoha firmám vyhovuje, ale není nutností a pro každého. 16 % Čechů z domova pracovat nechce
- Kotlíkovým dotacím odzvonilo. Pokud jste je ještě stihli, s výběrem kotle neotálejte
- Stav zásob plynu v Česku je k 1.10. necelých 94 % z celkové naplněnosti zásobníků, oproti loňskému roku je stav zhruba o 3 % nižší
- Česká firma mění tvář veřejného prostoru a získává mezinárodní uznání za slavnostní osvětlení
- Kdo má nárok na mateřskou a v čem se liší od rodičovského příspěvku
- ANB podporuje program Dostupné nájemní bydlení od SFPI