Zahradní kouzlo najdete po setmění

Rubrika: Zahrada
Jana Brožková (Bydlet.cz), 4.04.2014

Vaše zahrada může být kouzelným místem i po setmění. Osvětlené zahradní kouty, cestičky, jezírko a také terasa odhalí své kouzlo, které za světla nevynikne. Osvětlení zahrady má své praktické stránky, terasu můžete využít v nočních hodinách k posezení, před hlavními dveřmi se rozsvítí světlo s pohybovým čidlem…

Výběr podle funkčnosti i vzhledu
O venkovním osvětlení jsme s manželem začali mluvit hned po dokončení úprav naší zahrady. Nemohla jsem se dočkat, až bude zahrada krásně nasvícená, jako jsem to několikrát viděla v zahradách, které mi byly inspirací. Moc jsem se těšila, až pozvu hosty na večerní seanci na zahradě a za teplých večerů příjemně posedíme klidně až do temné noci, také díky příjemnému osvětlení.

Bylo mě jasné, že vybírat venkovní světla musím nejen podle vzhledu, ale musím dbát na jejich praktičnost a funkčnost. Také jsem se dozvěděla, že venkovní osvětlení musí mít určitý stupeň krytí IP, takže jsem k venkovnímu jezírku vybírala ta, která měla IP 44-68 – ty s nejvyšším stupněm, které musí odolat i vodě.

Pro každou část zahrady jiné svítidlo
Venkovních osvětlení je v nabídce na trhu mnoho a spousta druhů, proto jsem vybírala podle toho, kde budou svítidla umístěna. Nad pergolu jsem zvolila závěsné svítidlo v klasickém stylu, nemám příliš ráda designová svítidla, která vypadají moderně, mám ráda spíše klasiku, zdá se mi přirozenější.

 

Podél příjezdové cesty jsme se s manželem rozhodli umístit velmi efektivní a zároveň praktická zápustná svítidla umístěná přímo do cesty vedoucí ke garáži. Nemůžeme si je vynachválit při příjezdu domů do garáže.

 

U rodinného domu je samozřejmě nejdůležitější pohodlí a pocit bezpečí, proto jsme ke vchodovým dveřím zvolili venkovní svítidlo s čidlem, které reaguje na pohyb.  Myslím si, že je dobré i jako prevence proti zlodějům a navíc dosáhneme úspor, neboť svítí jen když zachytí pohyb.

 

 

Svítidlo s čidlem

Umístěním venkovního svítidla s čidlem si zajistíte chytré řešení pro prostor, kterým procházíte a ochranu před případnými nezvanými hosty, uspoříte také velké množství energie. My se rozhodli  investovat do LED žárovek a i když investice byla vyšší, návratnost v podobě úspor je v střednědobém horizontu jistá.

Venkovní osvětlení s čidlem je instalované do prostor, kde stačí moment svícení pro bezpečný průchod – tedy u vchodových dveří. Zbavila jsem nás tak zbytečného mačkání spínače a ušetřila si tak starosti s tím, kdyby někdo nechal svítit.

Příjemná atmosféra je nejdůležitější
Snažila jsem se pomocí venkovního osvětlení vytvořit v zahradě příjemnou atmosféru, aby se nám dobře žilo nejen uvnitř domu, ale také v jeho okolí. 

S manželem jsme si na zahradě vybudovali překrásné zahradní jezírko, do jeho okolí jsem vybrala dekorativní osvětlení a solární LED svítidlo, které nepotřebuje přívod elektrické energie a nabíjí se pouze denním svícením.

Naše zahrada se zahradním jezírkem v rohu vypadá nyní doslova kouzelně a já budu vždy pyšná, když přijdou na večerní návštěvu naši přátelé a uvidí kouzelná zákoutí zahrady, která vyniknou jen díky venkovnímu osvětlení, které jsem vybírala já s pomocí svého muže.


Názory na článek  Zahradní kouzlo najdete po setmění
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie

Články Zahrada