Dobrá rozkládací postel - příjemné sezení a zdravé spaní v jednom

Rozkládací postel ušetří místo a je tedy možným řešením tam, kde je málo prostoru. V malém bytě vyřeší problém, kdy skloubení sezení a spaní do jednoho je z prostorových důvodů nutností. Rozkládací postele mohou nabídnout i spaní pro hosty nebo jsou vhodným řešení také do dětských pokojů. Využití najdou i na chalupě nebo chatě. A pokud je taková postel i kvalitní, tak sezení i spaní na ní je příjemné a ne pouze nutným zlem. Známe rozkládací sedačky, kde se sice dobře sedí, ale kvalita lehací plochy nebývá příliš dobrá. Taková sedačka je vhodná spíše na příležitostné spaní, ale na druhou stranu i host by se měl dobře vyspat.

Skloubit do jednoho požadavky na kvalitní sedací a zároveň i lehací funkci není úplně jednoduché, ale najdeme postele, kde se podařilo. Základem je dobrá funkčnost celého lůžka. Rozkládací postel se skládá ze dvou částí: samostatný rám umožňuje rozložení lůžka na požadovaný rozměr.
“Šikovná“ matrace pak ve složeném stavu nabízí anatomicky správné sezení včetně pohodlného opření. Po rozložení je matrace zcela rovná, bez mezer a nabízí příjemné ležení a spánek. Matrace může být jednoduchá – např. pro příležitostné spaní. Nebo je možno pořídit matraci kvalitní, pokud je lůžko určeno pro trvalé spaní. Ideálním materiálem pro matrace do rozkládacích lůžek je kvalitní polyuretanová pěna – tento materiál, pokud má ty správné parametry, má dostatečnou elasticitu, pevnost a zajistí i dobré provzdušnění lůžka. Vhodnou konstrukcí do rozkládacích postelí je vícevrstvá matrace – složená ze dvou nebo tří vrstev. Pokud si chcete dopřát opravdové pohodlí, můžete si pořídit i do rozkládací postele matraci, která má na povrchu tzv. línou (paměťovou) pěnu. Paměťová pěna reaguje na teplotu a zatížení, přesně se přizpůsobí tvaru těla a podepře je rovnoměrně rozděleným tlakem. Výsledkem je velmi pohodlné ležení. Matrace na rozkládací posteli může být celočalouněná, může být opatřena klasickým „matracovým“ potahem nebo může mít i kombinovaný potah, který je velmi praktický - ze strany, kde se sedí, je čalounění, z druhé strany je pak příjemná látka pro spánek.      

 

Rozkládací postel pro jednoho i pro dva   

Nejčastější rozměr klasického dvojlůžka je 180 x 200 cm. Tak velkou lehací plochu nabídne po rozložení i lůžko rozkládací. Některá lůžka mohou být i užší – 160 nebo 140 cm. Lze pořídit i rozkládací křeslo s lehací plochou 80 x 200 cm. To vše záleží na tom, pro jaký účel lůžko pořizujete a kolik bude prostoru na jeho roztažení.

Bonusem u vybraných typů rozkládacích lůžek jsou úložné prostory ve formě zásuvek. U lůžek můžete většinou vybírat z mnoha barevných provedení, takže není problém vybrat vhodnou barevnou kombinaci do daného interiéru. I pokud zvolíte pro rám lůžka cenově příznivější provedení lamino (imitace dřeva), tak i zde jsou dobrou vychytávkou oblé hrany a oblé rohy u lůžka. To je velmi praktické především v menších prostorech, kde se chodí těsně kolem nábytku. Pak tedy nehrozí nepříjemné a někdy i bolestivé setkání s ostrým rohem nábytku. Oblé rohy jsou samozřejmě možné i pokud je rám postele vyroben z masivního dřeva.


Široký sortiment rozkládacích postelí najdete např. v JMP Studiích zdravého spaní.  Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry