Vánoční LED osvětlení a správné vánoční barvy

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 1.12.2014
Vánoční osvětlení

Kromě svíček je vhodné obydlí vyzdobit i dalšími zdroji světla, které dotvoří pravou vánoční atmosféru – například světelnými řetězy či svítícími ozdobami. V kurzu jsou především LED světelné řetězy, které se hodí pro vnitřní i venkovní použití. LED zdroje nevytvářejí teplo a díky tomu nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Navíc jsou energeticky velmi úsporné a tak vám nic nebude bránit v tom užít si vánoční výzdobu ve velkém.

K dostání jsou různé tvary a barvy světel, u některých typů je i možnost volby režimů, které můžete nastavit jednoduše pomocí dálkového ovladače či přímo na produktu. Světelnými řetězy či LED pásky můžete ozdobit také například schodiště a okna nebo vytvořit efektní zátiší na různých místech vašeho obydlí. Za oknem budou pěkně vypadat nejrůznější svícny.

Při výběru venkovního osvětlení myslete především na odolnost vůči nepřízni počasí a na bezpečnost. Také v tomto případě platí, že jsou nejlepší volbou LED světelné zdroje. Pomocí světelných řetězů můžete ozdobit venkovní stromy, efektně budou vypadat i na fasádě, římse či jako ozdoba plotu. Kromě klasických svíček jsou k dostání například i řetězy ve tvaru rampouchů či světelné sítě, které venkovní prostory dozdobí. Hodí se například na balkóny a terasy.

Barevné trendy letošních Vánoc 

Vánoce jsou časem, kdy věnujeme výzdobě našich domovů zvláštní pozornost, abychom co nejvýrazněji zdůraznili jedinečnou atmosféru těchto svátků. Stejně jako se mění naše společnost a životní styl, proměňují se i představy o tom, jak by měly Vánoce vypadat, a proto lze mluvit i o aktuálních vánočních trendech. Co je letos v kurzu?

Vánoční svátky jsou spjaté především s tradicemi, proto se každoročně opakují kombinace barev, jako je červená, bílá, zelená, zlatá a stříbrná – ani letos tomu není jinak. Zpestřením výzdoby může být kombinace tradičních barev a symbolů s neotřelými variacemi. Například různé odstíny bílé, krémové, mátové či modré barvy krásně vyniknou v kombinaci s tradiční zlatou a stříbrnou, které perfektně podtrhnou slavnostní atmosféru. Pokud dekorace sladíte do zlatavých odstínů v kombinaci s barvami koření, každý pohled na ně vás pohladí na duši. 

Oborník OBI radí jaké barvy jsou letošním hitem Vánoc a jak barvy správně kombinovat:

Jaké barvy budou hitem letošních Vánoc?

kouřové odstíny +  šedá v kombinaci s bílou, pařížskou modrou nebo stříbrnou 

pastelové barvy +  modrá, růžová, smetanová

kovové lesky +  měděné, stříbrné, ocelové, matné zlaté 

zastřené odstíny +  fialové, khaki, smaragdově zelené

syté odstíny + žluté, šmolkově modré, oranžové, červené  

S čím kombinovat klasické vánoční barvy?

červená + zelená, bílá, stříbrná, zlatá

bílá + odstíny béžové, šedé a hnědé 

zelená + hnědé odstíny s bílými akcenty

Pokud si vyberete, do jakých barev chcete letošní vánoční výzdobu sladit, dalším krokem při rozhodování budou vzory. Chybu neuděláte s minimalistickou výzdobou bez vzorů – stačí vsadit na lesklé a hladké materiály, které plní ozdobnou funkci samy o sobě.

Ze vzorů jsou nejvíce aktuální elegantní vintage styl a geometrické ornamenty. Vintage ve stylu haute couture nejlépe vynikne v kombinaci s temnými a zastřenými barvami, geometrické vzory (proužky, puntíky, kostky) ve stylu šedesátých let působí efektně naopak s kovovými lesky a sytými barvami. Populární jsou také norské vzory: sněhové vločky, sobi, medvídci, sáňky či lyže.

Při výběru materiálů myslete na to, aby dobře zapadly do vaší domácnosti jako celku. Fantazii se meze nekladou a lze tak kombinovat nejrůznější prvky – do výzdoby můžete zapojit například i povlaky na polštářcích, svícny, ubrusy apod.

V kurzu stále zůstávají přírodní materiály, které nemusejí být nutně atributem rustikální výzdoby, ale ve vhodně zvolené kombinaci mohou působit velmi moderně a elegantně.

Efektní jsou například suché větvičky a plody v kombinaci s minimalistickými ozdobami a hladkými nádobami.

Kromě přírodnin zůstává populární sklo, ať už čiré, barevné či kouřové, keramika a plast – matný, lesklý i průhledný.

Skutečným hitem letošních Vánoc jsou umělé květiny – především velké umělé květy vánoční hvězdy, růží a pivoněk v bílé, stříbrné, zlaté a měděné. Fungují samostatně jako dekorace nebo je můžete použít jako ozdoby na vánoční stromek.

 

 

 

 

 

 

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry