Originál klíče: proč se vyplatí kupovat originální klíče

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 5.03.2015

Klíče vám dnes sice udělají na každém rohu, ale pozor - není klíč jako klíč! Jestlipak víte, že když si necháváte klíče přidělat, mohou vám je vyrobit z různých materiálů a také různé kvality? Na co si dát pozor a proč je dobré vyžadovat u zámečníka klíč originální, nám prozradil odborník na zabezpečení domácností, chat i kanceláří Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY.

1. Nepoškozují vložku

Univerzální „neznačkové“ polotovary klíčů sice tvarem připomínají klíče od originálních výrobců, ale horší už to je s použitým materiálem a také šířkou jejich profilu. „Aby výrobci ušetřili, používají většinou ocel, a navíc je dělají o něco užší, aby pasovaly do více typů vložek a visacích zámků,“ vysvětluje Jan Hrnčíř. „Tyto klíče pak pravidelným užíváním obrušují stavítka a bubínek vaší cylindrické vložky, čímž ji samozřejmě nenávratně poškozují a zkracují její životnost.“ Navíc pro zloděje takto poškozená vložka nepředstavuje žádnou větší překážku.

2. Déle vydrží  

Zatímco originální klíče jsou vyrobeny z kvalitní mosazi s vysokým podílem olova, plagiáty jsou většinou pouze z ocele. Nekvalitní materiál se rychle opotřebovává a zlomit takový klíč není problém ani pro malé dítě.

3. Ušetříte za zámečníka

Nejčastěji se pak takový klíč zlomí samozřejmě v zámku a vy jste nuceni přivolat odbornou pomoc. Pohotovostní výjezd zámečníka vás pak vyjde v lepším případě na několik set, jindy na několik tisíc korun.

4. Nepřijdete o záruku

Pokud používáte k cylindrické vložce neoriginální klíče, nebude vám v případě poškození uznána reklamace. Vaše záruka tím totiž okamžitě propadá.

Jak poznáte originální klíč

A podle čeho tedy originální klíče poznáte? Vyžadujte klíče, na nichž najdete loga originálních výrobců – FAB má například známou dogu,“ doporučuje Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY. „Úplnou jistotu pak přináší pořízení cylindrické vložky s ochrannou kartou, která vám nejenže zaručí, že bez této karty vám nikdo kopii klíče neudělá, ale také že vám ji musí zámečník vyrobit skutečně z originálu.“

Více praktických tipů a doporučení najdete na: nenechtesevykrast.cz 


Názory na článek  Originál klíče: proč se vyplatí kupovat originální klíče
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry