Hypotéka pouze na jednoho z manželů – jaký je postup?
Potřebujete získat hypotéku tak, aby o ni spolu s Vámi nemusel žádat druhý z manželů? Víme jak na to – rychle a levně. Více informací se dočtete na následujících řádcích.
K hypotéce Vám pomůže notářský zápis
K tomu, aby o hypotéku mohl požádat pouze jeden z manželů je třeba notářským zápisem zúžit společné jmění manželů (to vzniká automaticky po sňatku), ze kterého bude vyplývat, že nemovitost bude majetkem pouze toho z manželů, který bude žádat o hypoteční úvěr. Takto „vybavený“ manžel ještě musí splňovat podmínku bonity, kdy banka zkoumá výši jeho příjmů i výši jeho závazků, včetně životního minima dětí (pokud nějaké jsou) a druhého z manželů. Druhý z manželů nemusí o hypotéku žádat ani jako spolužadatel, ani jako přidružená osoba (tj. tento člověk na úvěrové smlouvě vůbec nefiguruje).
Praktický příklad
Pan a paní Novákovi chtějí požádat o hypotéku. Bohužel, paní Nováková měla historicky vážné problémy se splácením svých závazků (má několik negativních zápisů v bankovním registru) a je tak tedy zřejmé, že anka by hypotéku manželům neposkytla. Novákovi se tedy rozhodli, že nemovitost bude v rámci zúženého SJM ve výlučném vlastnictví pana Nováka, který má bankovní registry čisté. Pan Novák tedy bance předloží notářský zápis o zúžení SJM a přehled svých příjmů. Banka posoudila příjmy pana Nováka jako dostatečné a hypotéku mu tedy poskytne.
Zúžené SJM i jako dočasné řešení
To, že má nemovitost ve svém výlučném vlastnictví pouze jeden z manželů, může být přechodná záležitost. V době konce fixace úrokové sazby hypotéky lze notářským zápisem vložit nemovitost do SJM s tím, že o novou hypotéku na refinancování již budou žádat oba manželé, kteří rovněž budou (oba dva) majiteli nemovitosti. Takto lze postupovat v době, kdy již neexistuje překážka, proč by banka neměla hypotéku poskytnout oběma manželům (např. záznamy v bankovních registrech jsou uchovávány 4 roky od konce splatnosti úvěru, u kterého měl žadatel problémy se splácením, po uplynutí této lhůty jsou bankovní registry „čisté“).
Nemá manžel žádající o hypotéku dostatečné příjmy? Mohou pomoc příbuzní
Ano, zejména s ohledem na životní minima druhého manžela a dětí jsou na žadatele o hypotéku kladeny vysoké nároky na příjmy, které někdy bohužel není možné splnit. V tomto případě mohou žadateli pomoc příbuzní, kteří s ním požádají o hypotéku. Těmito příbuznými mohou být rodiče, zaopatřené děti i jakýkoliv další člen blízkého či vzdáleného příbuzenstva.
Samozřejmě je nutné, aby tento příbuzný měl prokazatelné příjmy a pomohl tak navýšit bonitu žadatelů o úvěr. Ovšem pozor, pokud je onen příbuzný v manželském svazku, musí s ním o hypotéku požádat i druhý z manželů (např. tchán, tchýně), případně může být i tento úvěrový svazek řešen v rámci zúženého společného jmění manželů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 000 Kč ročně. To je náklad plnění programu Fit for 55 ještě před rokem 2030
- V Česku bylo spuštěno aktuálně největší bateriové úložiště s výkonem 12 MW a kapacitou 29 MWh. Tuzemský bateriový trh zažívá renesanci, potvrzuje Asociace AKU-BAT
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic