V seznamu nemovitostí a pozemků bez majitele přibylo stovky tisíc nových položek

ÚZSVM aktualizoval na svých www stránkách databázi nemovitostí s tzv. neznámými a nedostatečně identifikovanými vlastníky nemovitostí. Z původních 180 000 položek se seznam rozrostl na více než 490 000 záznamů. Seznam byl rozšířen díky kontrole zápisů v katastru nemovitostí s cílem dohledat ve sbírce listin maximum údajů.

Vyhledávat v seznamech dle jména, identifikace majitele, města a katastrálního území můžete na stránce "pozemky bez majitele".

Bezplatně pomáháme občanům při prokazování jejich nároků na rodinné nemovitosti. Od začátku roku se nám podařilo dohledat vlastníka u více než 1500 položek a u dalších čtyř tisíc jsme dali podnět k zahájení dědického řízení,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

 
Soupis nyní zahrnuje údaje o 240 000 nemovitostech, z toho je 230 000 parcel a 8 500 budov. V seznamu se nachází zhruba 160 000 nedostatečně identifikovaných fyzických osob a přibližně 1 600 právnických osob. Na zcela neznámé vlastníky je zapsáno okolo 11 tisíc položek. Počet předaných položek vyšší než samotný počet nemovitostí proto, že některou nemovitost může vlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků.
 
Generované soubory týkající se "pozemků bez majitele" převzal ÚZSVM od ČÚZK. Nejvíce, přes 126 tisíc záznamů, se jich nachází v Jihomoravském kraji, ve Středočeském kraji (88,4 tisíce) a Zlínském kraji (61,8 tisíc). Nejméně je jich evidováno v Karlovarském kraji (214). Pozemky s největší výměrou jsou evidovány ve Vizovicích (418 ha), Horní Vsi ve Fryštáku (267 ha) a Brumově (166 ha), ve všech případech se jedná o lesní pozemky.
 
Z doposud řešených žádostí se zhruba v 90 % případů nejedná o příbuzné žadatelů, ale o osoby se stejným příjmením. Doložit své příbuzenství nějakým úředním dokladem je tedy schopno jen přibližně 10 % z zájemců o tyto pozemky. ÚZSVM upozorňuje, že prokázání majetkových nároků spočívá plně na občanech samotných, kteří k tomu musí shromáždit listiny prokazující jejich právní nástupnictví a následně podat podnět k zahájení soudního řízení o pozůstalosti.
 
Úřadu se při pátrání po neznámých vlastnících podařilo odhalit například nemovitosti Leo Poppera, otce spisovatele Oty Pavla, sochaře Albína Poláška, tvůrce známé sochy boha Radegasta na hoře Radhošť, mnoha židovských obětí nacismu nebo pozemky zřejmě patřící slovenským příbuzným prezidenta T. G. Masaryka.
 
Údaje o předaných nemovitostech zveřejněných na webu ÚZSVM se dosud týkaly pouze nemovitostí zapsaných na zcela neznámého vlastníka nebo fyzické osoby označené pouze jménem a příjmením. Nově jsou do seznamů zahrnuty i údaje o nemovitostech ve vlastnictví fyzických osob, které jsou identifikovány jménem, příjmením a údajem o adrese. Dále i nemovitosti ve vlastnictví právnických osob s neexistujícím identifikačním číslem (IČ) v dostupných registrech nebo bez IČ a rovněž stavby s čísly domovními, u kterých není znám vlastník.


Seznam domů, pozemků ke kterým se nikdo nehlásí - hledání dle jména.

Příklady hledání v seznamu nemovitostí bez majitele:
Absolon Karel | Brabec Petr | Fusek Andrej | Josefa Bílá |


Více k tématu pozemků bez majitele

 

 

Údaje o neznámých vlastnících nemovitostí přebírá ÚZSVM od Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a zveřejnil je na webové adrese: http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Realitní rádce