Topení zapnuto: topná sezóna začala, co zkontrolovat?

Rubrika: Tipy a triky
TNBiz (TNBiz), 29.09.2015

Jednou ročně je potřeba zkontrolovat plynové zařízení. Jednou za tři roky pak musí provést odborný technik revizi. A nejde ani tak o nebezpečí výbuchu, ale poškozeným nebo zaneseným komínem se může šířit nebezpečný oxid uhelnatý.

"Ceny se pohybují v závislosti na výrobci kotle tak od 500 do 2 000 korun," řekla televizi Nova pracovnice plynoservisu Iva Komínková.

Objednávat techniky na revizi koncem září je už skoro pozdě. Čekací doby se protahují i na několik týdnů.

Stejně jak je nebezpečný oxid uhelnatý, jsou nebezpečné i komínové saze. K odstranění sazí už někdy nestačí obyčejná kominická štětka. Saze se musí odfrézovat.

Pokud to majitel domu neudělá, je už jen krůček tomu, aby saze explodovaly a celý dům pohltil oheň. Bohužel v případě, že nemáte v ruce potřebný záznam o provedené revizi, škody způsobené požárem platíte ze svého. I tady platí, že každý rok musí komín zkontrolovat odborník.

Ještě větší nebezpečí než vzplanutí sazí představuje oxid uhelnatý. Jeho vlastností je to, že není cítit a je bezbarvý. Zato v krvi během několika sekund dokáže zabránit krvi vázat a přenášet kyslík. To pochopitelně může vést k smrti.

Příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou malátnost, nevolnost, zvracení a bezvědomí. Člověka, který se oxidem uhelnatým přiotrávil nikdy neoživujte na místě. Odneste ho na vzduch. Vždy je potřeba zavolat lékaře.

 

Názory na článek  Topení zapnuto: topná sezóna začala, co zkontrolovat?
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky