Daň z převodu nemovitostí bude nově platit kupující
Vladimír Urbánek, 11.10.2015
Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na důležitou realitní změnu. Pokud návrh projde poslaneckou sněmovnou, měl by od dubna příštího roku bývalou daň z převodu nemovitostí platit kupující. Nová úprava má zrušit dosavadní praxi povinnosti platit daň na straně prodávajícího s institutem ručení na straně kupujícího.
Cílem návrhu MF bylo zjednodušit výběr této daně, přiblížit ji evropským standardům a zamezit případným nežádoucím daňovým optimalizacím.
Podle MF by změna měla přinést pokles cen nemovitostí a to zhruba o 3,8%. Pokles daňových příjmů by měly vykompenzovat menší nedoplatky a zlepšení vymahatelnosti.
Podle developerů ale změna povede spíše k růstu cen nemovitostí.
Daň z nabytí (převodu) nemovitých věcí činí 4% z kupní ceny.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Developerská společnost Panattoni postavila a předala klientům v Česku přes dva miliony metrů čtverečních průmyslových ploch
- Češi dávají na bydlení v průměru 22 % svého příjmu. V nákladech na bydlení ve městech patří Česko mezi nejvíce zatížené země EU
- Český realitní trh pod tlakem: přetlak makléřů, nízká kvalita služeb a slabý dohled státu
- ČSOB Index bydlení: Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
- Prochazka & Partners stojí za největší kancelářskou relokací roku 2025
- Multifunkční budova Hila na Brumlovce získává finální podobu