Bydlení jako na Hradě? Vydražte si křeslo T.G.Masaryka!

Poslední ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka půjde do dražby spolu se stolem z Pražského hradu. Tyto skvosty a také nábytek od Adolfa Loose uvede Aukční Dům Sýpka v exkluzivní aukci v neděli 28. 2. 2016 ve 13:30 hod v Praze, na Slovanském ostrově v Paláci Žofín. 

Dlouhá léta pohřešovaný, třetí exemplář křesla z pracovny T.G.M., konečně spatří světlo světa. Křeslo navrhl pro prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka ve dvacátých letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik (1872-1957), který byl povolán k rekonstrukci Pražského hradu.

Křeslo T. G. Masaryka se začne dražit na 150 000  

Když v 70. letech docházelo k rozprodávání nábytku z hradu, dvě křesla odkoupily Klenoty Praha za 80 korun. Až do dnešní doby bylo třetí křeslo nezvěstné. Tato éra ovšem končí a třetí Masarykovo křeslo této limitované série, bude k vidění i pro širokou veřejnost. 

Z pracovny Pražského hradu se v únorové aukci objeví ještě jeden kousek, a to mimořádně krásný intarzovaný psací stůl, s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Stůl pocházející z 19. století byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V r. 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. 

Mimořádnou nabídku aukce tvoří i šatní skříň pro Lindu Loos, první manželku proslulého Adolfa Loose (1870–1933). Mgr. Maria Szadkowská, kurátorka Müllerovy vily, která popisuje historii šatní skříně následovně: „Po rozvodu s Adolfem Loosem byl pravděpodobně jejím posledním požadavkem návrh a realizace vybavení jejího nového obydlí. Zřejmě na přání Liny Loos aranžuje místnost určenou pro ložnici v podobném duchu, jako v jejich společném bytě. 

Párová křesla rovněž podle návrhu Adolfa Loose, z mořeného dřeva s matovanou úpravou a rotangovým výpletem architekt Loos používal ve svých interiérech v letech 1927–1930, (např. v interiéru obývacího pokoje Müllerovy vily v Praze (1929–1930) a také v interiéru rodinného domu Jana Brummela v Plzni (1928 – 1929).

V neposlední řadě mezi aukčními položkami exceluje mahagonová komoda s intarzemi kombinace exotických dřevin navržená Josefem Gočárem (1880–1945) . Deisgn komody vychází z kubistického a rondokubistického tvarosloví. V současné době je Gočárův nábytek vysoce oceňován a náchází se v nejvýznamnějších sbírkách České republiky.  Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy