Děti a cestování: cestujeme s dětmi do zahraničí
Chystáte se s dětmi na dovolenou, nebo z jiných důvodů do zahraničí? Víte do kterých států kromě států Evropské unie je možné pro děti cestovat pouze s občanským průkazem? Víte, že můžete zažádat i o zkrácenou lhůtu pro vyhotovení jejich pasu? A že i novorozeně musí mít vlastní cestovní doklad, protože rodný list nestačí?
• dětem do 15 let lze na žádost vydat občanský průkaz (OP), na který mohou cestovat do států Evropské unie, ale i do těchto států: Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska, Srbska a Švýcarska
• pro děti do 15 let je správní poplatek za vydání OP pouze 50 Kč a za vydání cestovního pasu 100 Kč
• doba platnosti obou dokladů je shodně 5 let
• dětem do 15 let vyřizuje OP i cestovní pas zákonný zástupce na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností
• lhůta pro vydání OP a cestovního pasu je shodně 30 dnů, ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů je možné vydat dítěti do 15 let cestovní pas za poplatek 2000 Kč
• i novorozeně musí mít svůj vlastní cestovní doklad, tedy OP nebo cestovní pas, rodný list v tomto případě nepostačí
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- V úterý 1. září začíná nový školní rok 2026/2027, přinášíme přehled prázdninových dnů a svátků
- 2,9 milionu pro opuštěná zvířata. Kamínková výzva Super zoo pokračuje díky velkému zájmu veřejnosti
- Dopolední host: Hřiby nejsou nejchutnější houby. Šumavská houbička prozradila, co většina Čechů v lese přehlíží (audio)
- Jezte, ať vám to sluší: Nejčastější chyby a omyly při hubnutí. Vyhněte se jim i vy (audio)
- Výlety: Na Zámku Svijany vás přivítá nejen středověk, ale i doba kamenná a bronzová (audio)
- Záhady a tajemství Zlínského kraje: Podzemní jámy kolem Pacetluk na Kroměřížsku (audio)