Pokládka betonové dlažby není žádná velká věda

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 9.06.2016
Pokládka zámkové dlažby

Zámková dlažba a nejbližší okolí domu nás vítá při každém příchodu. Barva i velikost by měly ladit s plotem nebo barvou fasády. Povrchy dlažeb mohou být přírodní, v mnoha odstínech či žíhané, patinované nebo vzhledu starých pálených cihel.

Cesty, pěšinky a zpevněné plochy patří bezesporu k hlavním užitkovým i estetickým prvkům okolí každého domu či zahrady. Je proto důležité pečlivě zvážit výběr materiálu s ohledem na použití a stupeň náročnosti pokládky. Před samotným nákupem je potřeba přesně stanovit využití položené plochy. Jedním z hlavních kritérií je nosnost dlažby, tedy to, zda po ní budeme pouze chodit nebo ji zatěžovat autem. Běžná dlažba má sílu 6 cm, ta pod auto na příjezdové cestě i na parkovacím stání by měla mít minimálně 8 cm.

Zámkovou dlažbu nevyužijeme jen na příjezd nebo pod auto ale například i jako podlahu pod pergolou nebo okolí bazénu, zahradního domku, grilu či krbu. Materiály jsou odolné proti mrazu, nepříznivému počasí nebo vůči posypovým solím.

Zámková nikoliv zámecká

Výraz „zámková dlažba“ nesouvisí se zámeckými věžemi, zdmi ani schody, ale vyjadřuje schopnost jednotlivých segmentů se vzájemně vázat – „uzamknout se“. Jednotlivé „kameny“ mají takové tvary, které dlažbě znemožňují se vlivem poklesu terénu rozpadnout. Vlivem vzájemné vazby a dotykem hran je zabezpečena vysoká stabilita zpevněné plochy proti účinkům zatížení a posunu. Většinou má zámková dlažba díky tvaru výlisků i definované spáry mezi jednotlivými kameny.

Tradiční beton a betonové dlaždice

Využití klasického betonu jako lité desky na zahradě je vhodné především pro základové desky pod zahradní domek nebo garáž. Pro vše ostatní lze vybírat ze sortimentu betonových dlažeb a dlaždic. Na trhu jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i odstínech. Za klasiku jsou považovány betonové dlaždice zámkové. Jsou funkční, praktické a lze je využít opakovaně. V případě, že se rozhodnete vnuknout vaší zahradě nový vzhled, jednoduše dlažbu kdykoliv rozeberete a složíte na jiném místě do jiného tvaru, vzoru či obrazce.

Současným trendům kraluje betonová zámková dlažba s divokým, rovnoběžným či příčným vzorem. Na trhu je dostupný široký výběr barevných odstínů, struktur povrchů a dekorů. Geometrické tvary působí esteticky a výtvarně dotvářejí plochy, na nichž je zámková dlažba položena. Barevné varianty dlažby umožňují vytvářet vzory, dělící pásy a pruhy nebo opticky oddělit jednotlivé plochy. Kraje dlažby je vhodné olemovat malými obrubníky nebo rovnými díly a navázat na trávu.

Rovně, šikmo i po schodech

Pro dokončení pokládky dlažby a k různým výškovým úpravám a zakončením se využívají obrubníky a palisády. Ty by se měly s dlažbou materiálově a vzhledem vhodně doplňovat. Pomocí zámkové dlažby ale můžeme upravit i šikmý nájezd nebo třeba schůdek či několik stupňů, a to v kombinaci s obrubníkem nebo palisádou. Palisáda se zapouští ke kraji dlažby. Může být položená zároveň s dlažbou, ale někdy je vhodné nechat ji vyvýšenou například kolem záhonku, chodníčku nebo cesty sypané kačírkem. Při sekání může zvýšená část také zamezit odletování trávy do nežádoucích zón.

Odvodnění

Při pokládce vždy musíme mít na paměti spádování dlažby podle odvodu vody, a to od domu směrem do zahrady nebo přímo do odvodního kanálku (ten může naopak vést těsně kolem domu). Před pokládkou dlažby je dobré vědět, jak se voda při dešti na zahradě pohybuje a zda neprotéká právě přes plánovanou cestu.

Jak si položit vlastní cestičku

Stavba svépomocí není tak složitá, zvládne ji každý šikovný kutil. Základem je určení nejvhodnějšího materiálu a vzoru pokládky.

Nejdůležitější je precizní příprava podloží, na kterou se bude dlažba pokládat. Pro vyšší zátěž je vhodné, aby se podklad skládal ze dvou vrstev kameniva; spodní vrstva o síle 200 až 300 mm by měla být tvořena lomovou drtí (frakce 32/63 mm), na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 100 až 200 mm. Tam, kde jsou nevhodné geologické podmínky (navážka, jílové podloží), je vhodné na dno zhutněného výkopu položit vrstvu štěrkopísku (frakce do 8 mm) silnou 100 mm, pak geotextilii, na ni opět štěrkopísek (síla vrstvy 100 mm).

V poslední fázi přichází na řadu samotná pokládka dlažebních kostek v požadovaném vzoru. U tohoto kroku je vždy důležité zachovat spáry 3 – 5 mm ve zvoleném vzoru. U zámkové dlažby jsou spáry většinou definované už samotným profilem výlisku. Na závěr je potřeba opět vmést písek do spár a celou plochu opětovně udusat vibrační deskou s gumovou podložkou. Tu si lze zapůjčit v půjčovně. Menší plochy postačí udusat palicí a hranolkem. Spáry se vysypávají jemným křemičitým pískem, který je dobře propustný pro vodu a zároveň se v něm velmi špatně daří náletové vegetaci, jako jsou plevely a tráva. Odpadne tak starost s odstraňováním nežádoucího porostu ze spár.

Řezání dlažby

Dlažbu lze snadno nařezat a upravit pomocí úhlové brusky s vhodným řezným kotoučem na beton. Při práci je nutné používat ochranné brýle a rukavice.

Výhodný nákup pod jednou střechou

Šíře nabídky betonových dlažebních kostek je obrovská. K dispozici jsou i nepravidelné tvary na zakončování krajů, na olemování obloukových tvarů záhonů. Barevná škála zase umožní vytvořit si obrazce podle vlastních představ. Se správným výběrem každému ochotně pomůže vyškolený personál projektových marketů Hornbach.

Při výběru dlažby je nutné počítat s její váhou a přepravním balením. Váha je udávána buď na jeden metr plochy, jednotlivou dlaždici nebo celou paletu. Při nákupu je nutné počítat také s rezervou, především na dořezy u krajů nebo jako doplnění pro další pokládku. Rezerva by měla být 10 až 15 procent z pokládané plochy, ale záleží na složitosti tvaru, případně na náročnosti barevných vzorů. Jednotlivé druhy dlažeb je možné kombinovat. Velká plocha pak nebude vypadat jednolitě a monotónně.

 

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky