Sauna a saunová pravidla: nezapomeňte na kvalitní ručník
Své o tom věděli dokonce i předchůdci dnešních obyvatel Ameriky. Sauna má totiž pozitivní vliv na činnost srdce, dokáže mírnit bolest svalů i kloubů. A po celou dobu vylučujete z organismu toxické látky. Aby však bylo saunování dokonalé a pocit z něj jedinečný, je potřeba se do sauny vyzbrojit těmi správnými osuškami a dalšími textiliemi, bez kterých se saunování neobejde.
Pokud chodíte do sauny pravidelně, dobře víte, že potřebujete ručník a prostěradlo. A také to, že se do sauny nechodí v plavkách. Saunové textilie jsou zásadní hlavně proto, že zabráníte znečištění sauny. Každý z nás se v sauně potí a právě ručník a prostěradlo ochrání dřevěné lavice sauny před navlhnutím.
A nejen to. Ručník by měl být přizpůsobený tomu, na co jej budeme používat. Pokud byste při saunování používali obyčejný ručník, který pouští vlhkost, zvýšili byste vlhkost také v sauně. Pokazil by se tak princip využití suchého horka a spíš než saunu by dřevěná kabinka připomínala páru.
Vynález českých vědců – speciální froté do sauny
V čem do sauny? Odpověď je jednoduchá: v ničem. Do sauny choďte zásadně bez plavek. Co se týká dalšího vybavení, půjčí vám jej obvykle v místě, kde sauna je. Pokud ale chodíváte pravidelně, není nic lepšího, než mít vlastní ručník.
Skvělou variantou pro saunování jsou osušky a ručníky, které vznikly ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a několika českými firmami. Jde o novou froté tkaninu, která účinně saje vodu, ale zachovává teplo. Nový vynález nese název Prowell a tkanina je unikátní tím, že kombinuje bavlnu a syntetické vlákno. Navíc díky menšímu objemu zabere poloviční prostor než obyčejné froté výrobky, což oceníte například při cestování.
„Prowell je ve světě výjimečný svou unikátní konstrukcí a použitím dvou rozdílných materiálů. Díky tomu rubová strana, jež přichází do styku s pokožkou, odvádí vlhkost z těla, kterou předá lícní smyčcové straně tkaniny, odkud se vlhkost odpaří do ovzduší. Vyřešil se tak problém, jestli využívat silné froté, které je sice teplé, ale brzy nasaje vodu a zůstává mokro, nebo syntetická vlákna, která ale zase nejsou dost teplá,“ vysvětlila Hana Šrůtková ze skupiny společnosti VEBA, kde se Prowell vyrábí.
V sauně můžete využít i další „vychytávku“ – další technologicky unikátní ručník wa-ter, který kombinuje výhody vafle a froté. Z jedné strany se můžete otřít do mimořádně savého a měkkého froté, vaflová strana zase přidává ručníku masážní účinky. Saunování si tak můžeme zpestřit příjemným peelingem.
Díky unikátní technologii ručníků wa-ter se z jedné strany můžete otřít do mimořádně savého a měkkého froté, vaflová strana zase přidává ručníku masážní účinky. Saunování si tak můžeme zpestřit příjemným peelingem. FOTO: Veba
Ať už budete mít svůj nebo vypůjčený ručník, vždy jej berte s sebou i přímo do sauny. Omotejte se prostěradlem a na ručník se posaďte nebo si lehněte. Pokud používáte klasické ručníky, může se stát, že máte během saunování ručník i prostěradlo příliš navlhlé. V tom případě je nejlepší obsluhu požádat o výměnu, případně si z domu přinést ručníky rovnou dva.
Správné načasování
Řada lidí netuší, kdy je pro návštěvu sauny nejvhodnější doba. O saunách traduje řada mýtů, z nichž nejznámější je ten, že má smysl vyhřívat si v nich kosti jen přes zimu. To je omyl. Pokud chceme vidět pozitivní účinky sauny, je dobré ji navštěvovat pravidelně po celý rok. I v létě totiž dokáže posilovat imunitu, jen málokomu se ale během teplých měsíců do sauny chce.
Platí proto, že nejvíce lidí potkáte v sauně od podzimu do jara. K návštěvě je láká sychravé počasí a často i nejrůznější virová onemocnění v okolí, kterým se chtějí díky sauně bránit. Pokud už ale cítíme, že nás nemoc pokouší, rozhodně není dobré snažit se v sauně vypotit. I když vám podobný postup v minulosti pomohl, může se stát, že se projevy nemoci ještě posílí a vypukne naplno. Platí proto jednoduché pravidlo: do sauny se nechodí ani s rýmou.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení
- Pražský veletrh Minerály a drahé kameny láká na vltavíny, ještěrku v jantaru i autorské šperky
- Rádce: Vše co potřebujete vědět o příspěvku na bydlení
- Bylinky, které vás pozvednou na duchu: mateřídouška místo ranní kávy, meduňka před spaním (Radioporadna) (audio)
- Podzimní Flora Olomouc. Letošní úroda ze zahrad, záhonů i lánů je momentálně k vidění na olomouckém výstavišti (video)
- Prodlužte životnost a ušetřete energie. Je čas na podzimní údržbu klimatizace