Designová kolekce dýhovaného nábytku sází na kvalitu a tradici

Luxusní dýhovaný nábytek

Tradiční česká firma Jan Ficek Dřevovýroba, specialista na zpracování dýhy, navazuje na svou původní tradici výroby nábytku od roku 1946 a po úspěšném uvedení umělecké intarzované kolekce Archilles v roce 2013, jejímž autorem byl světoznámý architekt a designér Bořek Šípek, připravila pro letošní rok novou kolekci s názvem NUX.

Firma tentokrát nevsadila na osvědčené jméno, ale dala příležitost mladým talentům. Konkrétně architektce Tereze Šaškové, která se specializuje na interiérovou tvorbu a zároveň je jednou z posledních spolupracovníků Bořka Šípka. Což umožnilo v kolekcích zachovat určitou kontinuitu.

Nux je kolekce minimalistického dýhovaného nábytku, která plní vysoká očekávání zákazníka na soudobý design. Jedná se o tvarově čistý, jednoduchý nábytek, který je však zajímavý právě svým povrchem - dýhou.

Inspirace pro kolekci tkví v příběhu dřeva a dýhy jako takové. To ústí v maximální úsilí ukázat krásu a variabilitu dekorů dýhy na jednotlivých kusech nábytku. Tedy její kresbu, možnosti způsobů sesazování dýh či nejsložitější intarzie.

Jak dodává Tereza Šašková: „ Každý kus nábytku je ve své podstatě originál, jelikož nikdy nenajdeme dva stromy, které by měly stejnou kresbu dřeva .“

V kurzu je kvalita, kusová nebo malosériová výroba, přírodní materiály a ekologie. To je také důvod, proč vyrábět nábytek s individuálním přístupem ke konkrétnímu zákazníkovi. Jednoduchá geometrická forma ztvárnění nábytku je navíc nadčasová a hned tak se neomrzí.

Firma Jan Ficek dřevovýroba preferuje malosériovou výrobu, při které se může každému zákazníkovi věnovat individuálně. Není tak problém jakýkoliv kus nábytku z kolekce přizpůsobit dle přání zákazníka.

Pečlivé výrobní postupy nábytku tak kombinují tradiční řemeslnou truhlářskou výrobu a moderní technologie. Každý kus z kolekce může být vyroben v libovolných dekorech dýhy či v kombinaci s jinými povrchy, jako je například barva a lak. Zákazník si tak může vybrat prakticky jakoukoli dýhu, kterou lze na soudobém světovém trhu s dýhou zakoupit. Všechny dýhy pocházejí z legální a ekologické těžby a jsou certifikovány, tak jako všechny ostatní nábytkové komponenty. Základní povrchová úprava nábytku je olejovosk, který krásně zachovává hmatatelnou strukturu dřeva.

Jak říká Jan Ficek senior, syn zakladatele, : „Naším nábytkem chceme probouzet lásku ke dřevu a k modernímu tvaru, tak jako to dělal můj otec.“
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry