Sauna se pohodlně vejde do bytu, dopřát si ji může každý

Pryč jsou doby, kdy si domácí sauny pořizovali jen movití majitelé rodinných domů. Saunu na míru si dnes může dovolit každý, kdo má volné místo o velikosti šatní skříně. Nejjednodušší sauna stojí kolem deseti tisíc korun.

Představa saunování v pohodlí domova již nepatří jen do světa snů. Saunu v řádech několika tisíc korun si dnes můžete pořídit nejen do rodinného domu či na chatu, ale také do městského bytu. Její účinky oceníte především nyní, kdy teplota nestoupá výše než jen na několik stupňů Celsia. V českých domácnostech zatím vedou klasické finské sauny, do malého bytu se ale více hodí infrasauna.

Infrasauna jako součást koupelny v paneláku

Pro malý byt v paneláku je ideální infrasauna. Postačí vám prostor o velikosti šatní skříně a volná zásuvka. Infrasauna se vejde například do volného rohu v koupelně, umístit ji však můžete i do ložnice. Díky tomu, že infračervené záření prohřívá organismus hluboko do svalové tkáně, můžete se saunovat již při teplotě okolo 50 °C. Toto prostředí nezatěžuje organismus, proto je vhodné i pro osoby s vysokým krevním tlakem. Protože infrasauna nevytváří vysokou teplotu ani páru, stačí v místnosti jen dostatečně větrat.

„Saunu si dnes skutečně může dovolit každý, kdo o ni stojí. Málokdo však ví, že si na její koupi může vzít úvěr ze stavebního spoření, který je mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Za základní infrasaunu zaplatíte kolem 15 tisíc korun a na rozdíl od klasických saun ušetříte i za její provoz.

Finská sauna ochrání před nachlazením

Nejen v Česku si domácí sauny získaly oblibu díky prokázaným zdravotním účinkům. Pravidelným saunováním tělo otužíte a můžete zmírnit i projevy alergie. Pomáhá také proti celulitidě a podporuje hubnutí. Přes veškeré výhody a pozitiva infrasaun jsou mezi Čechy stále populárnější klasické finské sauny, kde se místnosti vytápí saunovými kamny na teplotu 60 až 110 °C.

„O finské sauny mají zájem nejčastěji majitelé rodinných domů. Postavit si je ale nechávají i lidé z novostaveb nebo řadovek. Cena za navržení a instalaci se pohybuje okolo 150 tisíc korun,“ říká Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse, která se zabývá výrobou a instalací saun. Cena se ale vždy odvíjí od parametrů konkrétní sauny. Neplatí stoprocentně přímá úměra, že čím menší prostor, tím levnější sauna. Pokud jsou prostory příliš malé nebo mají různě zkosené zdi, lidé si za saunu mohou naopak připlatit.

Sauna vestavěná na terase

Sklo, kámen nebo cedr

V případě, že si saunu necháte vyrobit na míru, poraďte se nejprve s odborníky. Ti vám pomohou s navržením a technici zkontrolují, jestli ve stavbě nic nebrání. Domácí saunu vám pak postaví do několika dnů. Podle Michaela Bäumela ze společnosti Saunahouse se dnes při výrobě často používají kamenné a přírodní desky, oblibu si získává také LED osvětlení. V poslední době je největší zájem o vzdušné sauny, trendy jsou proto zejména prosklené plochy.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky