Neúčelové vs. účelové hypotéky: Rozdíl není jen v úrokových sazbách a v účelu

Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 6.12.2016
Neúčelové vs. účelové hypotéky
Není hypotéka jako hypotéka. Na trhu je možné sjednat dva typy tohoto úvěru na bydlení. Vybírat je možné z účelové a neúčelové hypotéky. Ta druhá zmiňovaná je častěji známá pod názvem americká hypotéka. Využít ji můžete na cokoliv. Za volnost si ale připlatíte.

Víte, jaký je rozdíl mezi účelovou a neúčelovou hypotékou? Rozdíl se skrývá především v názvu, tedy v účelnosti. Na hypotéku totiž není nutné pořizovat jen bydlení, využít ji můžete třeba ke koupi nového automobilu.

Co vše ovlivňuje účelovost hypotéky?

Vyřizujete-li si v bance účelový hypoteční úvěr, pak vás při čerpání úvěru bude čekat důkladné dokládání faktur a účtenek.

- Jestliže finance využijete pouze ke koupi nemovitosti, stačí bance doložit jen kupní smlouvu.

- Pokud ale budete z půjčených peněz i rekonstruovat a zařizovat bydlení, musíte doložit všechny doklady týkající se stavebních prací i nákupu nového nábytku.

Na první pohled velmi nepříjemná a zdlouhavá záležitost vám ale zajistí výhodnější podmínky hypotéky. Víte-li tak, že úvěr využijete na bydlení, není důvod, proč se dobrovolně vzdávat nižších úroků.

Na druhou stranu výhodou neúčelové hypotéky je, že ji můžete využít na cokoliv, a to ať už na zmiňovanou koupi vozu, na rekonstrukci bydlení, na pořízení chalupy i na zaplacení nájmu. S penězi lze libovolně nakládat. Snadno tak vyřešíte častý problém v podobě platby peněz na ruku řemeslníkům.

I přestože americké hypotéky nabízí horší úrokové sazby, jsou pro mnohé lákavé, a to díky své pohodlnosti. Co se sjednání týká, pak obě varianty hypotečního úvěru si vyžadují stejné podmínky pro vyřízení. Banky po klientech požadují doložení příjmů i zástavu v podobě nemovitosti.

Rozdíl tkví i ve výši hypotéky a v době splatnosti

Zatímco účelovou hypotéku je možné ještě stále sjednat ve výši 100 % hodnoty nemovitosti, tu neúčelovou vyřídíte maximálně na 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. Zároveň však řada bank nabízí americkou hypotéku jen do určité výše. Pokud je tak 70 % LTV vyšší než stanovený limit bankou, nezískáte ani to.

Kromě rozdílných úrokových sazeb je zapotřebí počítat i s rozdílnou dobou splatnosti. Ta je u amerických hypoték obvykle jen do 15 až 20 let, zatímco u účelového hypotečního úvěru můžete žádat odobu splatnosti až 30 let.

Spočítejte si, kolik za hypotéku přeplatíte

Ať už volíte účelovou nebo neúčelovou hypotéku, vždy mějte jasno o tom, kolik přeplatíte. Konkrétně se jedná o sumu, kterou zaplatíte za půjčení peněz. K tomu, abyste zjistili, kolik vás celkem bude hypotéka stát, potřebujete znát měsíční splátku, úrokovou sazbu a dobu splatnosti.

Nevíte-li si rady, jak na výpočet, můžete využít výpočet hypotéky online. Stejně tak na internetu lze využít online srovnání hypoték, díky kterému ušetříte čas. Z pohodlí domova se dozvíte potřebné informace o široké nabídce a zjistíte, zda se vám vyplatí vsadit na pohodlnější americkou hypotéku, nebo účelovou.

Názory na článek  Neúčelové vs. účelové hypotéky: Rozdíl není jen v úrokových sazbách a v účelu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení