Nové byty v Praze: kupují se kompletně dokončené a luxusní

Jana Brožková (Bydlet.cz), 1.02.2017
Luxusní bydlení na Smíchově

Zájem o kompletně dokončené byty je vysoký. Přednost jim oproti bytům ve stádiu výstavby dávají především lidé, kteří hledají luxusnější bydlení. Central Group dal poprvé na trh dokončený projekt před rokem a půl, kdy vstoupil do prémiového segmentu Rezidencí Park Nikolajka. V současnosti má firma v nabídce 120 dokončených bytů. Letos má připraveno hned několik dalších projektů, které nezačne prodávat v průběhu výstavby, jak je v rezidenčním developmentu obvyklé, ale až po úplném dokončení stavby.

Na Nikolajce si Central Group ověřil, že lidé kupující byty zejména v nadstandardním a luxusním segmentu, kteří jsou připraveni za nové bydlení utratit větší finanční částku, chtějí v reálu vidět, do čeho budou své prostředky investovat. „Je třeba si ale uvědomit, že v již dokončené stavbě leží obrovské investiční prostředky v řádech mnoha set milionů korun. Takto stavět si může dovolit jen skutečně kapitálově silný developer,“ poznamenal šéf firmy Dušan Kunovský.

V průměru platí, že u standardních bytů středního segmentu se zhruba 80 až 90 procent bytů vyprodá v průběhu výstavby a zbytek do půl roku od kolaudace. Naproti tomu ale u luxusních projektů, které Central Group dává obvykle do prodeje až po kolaudaci, je doba prodeje od dokončení i čtyřikrát delší. „Především u unikátních bytů s velkou rozlohou, krásným výhledem, a tím pádem i vysokou celkovou cenou, není třeba s prodejem spěchat. Na kupujícího, který hledá výjimečný byt mnohdy za desítky milionů korun, si rádi počkáme,“ vysvětlil Kunovský.

V poslední době ale i dokončené byty z trhu velmi rychle mizí. Je tomu tak vzhledem k omezenému a v případě některých městských částí dokonce zcela zastavenému povolování nových projektů na straně jedné a současně vysokému tempu prodejů na straně druhé. V Česku je také abnormálně dlouhý a složitý povolovací proces. Řadí nás podle údajů Světové banky na 130. místo ze 190 sledovaných zemí někde na úroveň států jako je Papua Nová Guinea. Také proto až na úplné dokončení výstavby čeká jen minimum developerů. Central Group přesto plánuje letos uvést na trh nejméně dva dokončené luxusní projekty, kde budou moci zájemci koupit byt připravený k okamžitému nastěhování.


Názory na článek  Nové byty v Praze: kupují se kompletně dokončené a luxusní
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy