Za ptačí chřipku vyplaceno milionové odškodné, vyčleněné peníze nebudou stačit

TNBiz, 15.2.2017

Skoro 60 tisíc kusů vybité drůbeže za měsíc a půl. Taková je zatím bilance ptačí chřipky u nás. O náhradu škody za zlikvidované ptáky už požádalo 830 chovatelů. První peníze jim už ministerstvo vyplácí.

"Zatím byly vyplaceny náhrady dvěma žadatelům v celkové výši 2 miliony 495 tisíc korun," řekla TV Nova mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Celkově zatím chovatelé zažádali o odškodnění ve výši 12ti milionů korun. Převážná většina žádostí přišla z jižní Moravy, kde ptačí chřipka propukla nejdříve.Ten hlavní nápor tedy teprve přijde.

Virus se totiž nepřestává šířit. Aktuálně už ptačí chřipka zasáhla 9 krajů. Ohnisek nákazy už je 28, to poslední přibylo v neděli večer ve Volyni v jižních Čechách.

Navíc v liberecké ZOO se objevil další z kmenů chřipky, který u nás doteď nekoloval. Stát má pro případy nákaz pro letošní rok vyčleněno v rozpočtu přes 31 milionů korun. Jenže už teď je jasné, že to bude málo.

"Už téměř s jistotou víme, že tato částka stačit nebude. Nicméně si počkáme na finální počet žádostí na vyplacení náhrad a pak případně požádáme vládu o navýšení této částky," dodala mluvčí ministerstva Ježková.

Řada chovatelů navíc není spokojená s tím, kolik stát jako náhradu nabízí a požadují víc. Třeba stovka za slepici jim přijde jako výsměch. Před deseti lety, kdy u nás naposledy ptačí chřipka v chovech řádila, vyplatil stát chovatelům na náhradách celkem přes 50 milionů.
 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy