Skleníky zažívají renezanci: vypěstujte si vlastní zeleninu ještě letos

Vlastní skleník, království zahrádkáře

Moderní pěstební technologie a program rozvoje venkova pomáhají návratu pěstování plodové zeleniny ve sklenicích po celé České republice. Vnější faktory jako jsou regulace teploty, osvětlení, závlaha jsou základními předpoklady pro hojnou úrodu. K dosažení maximálního výnosu je potřebné do půdy dostat určité množství základních živin a mikro prvků pro pěstování.

Sezóna klepe na skleník

Všechno se pomalu probouzí a je čas na první výsadbu a setí. Jako ideální volba se nabízí skleník, protože v něm se zem rychleji zahřívá a již nepromrzá. Do jara se dá stihnout opravit poškozená skla, dotáhnout spoje šroubovaných skleníků, či opravit hydraulické otvírače oken. Nehodí se podcenit vyčištění ventilace, přípravu osvětlení a zastínění. Pozornost musí být směřovaná také k zavlažovacím a postřikovým systémům, aby byla půda dostatečně mokrá a přijímala živiny.

Nežádoucí škůdci zimu přežijí, zbavte se jich!

Mšice, svilušky, molice a mnoho dalších nepřátel každého pěstitele, dokáží přežít i tu nejtužší zimu. Největších loňských strašáků se dá zbavit vyčištěním a odstraněním všeho nepořádku, který ve skleníku zbyl po předchozí sezóně. I když na zbytcích rostlin z loňska nejsou viditelní škůdci, je lepší vzniklý odpad spálit, aby se choroby nepřenesly na další úrodu. Nejdůležitější před výsadbou je provést dezinfekci půdy a její základní „vyhnojení“. Ošetření pomáhá omezit nežádoucí škůdce a choroby v půdě. Vhodné je použít fytosanitární hnojivo PERLKA, které svým složením dokáže obnovit biologické procesy v zemině. Dostatečnou organickou hmotu do půdy dokáže vpravit Black Pearl, koncentrované granulované organominerální hnojivo, které je díky svému složení vhodné i pro ekologické zemědělství. Aby zemina měla ideální podmínky pro příjem nových rostlin, potřebuje získat živiny a mikro prvky. Volba může padnout na komplexní hnojivo ENTEC® Perfect, které je navíc bezchloridové.

Připravená půda je základ úspěchů

Vypadá to, že po vyživení půdy stačí zaset semínka nebo sazeničky a oni už budou pokračovat v růstu vlastním tempem. Cílem je však maximalizace úrody. V době vegetace rostliny potřebují jednotlivé živiny a stopové prvky. Množství aplikace výživových postřiků se odvíjí od výsledků analýz rostlin. Nejčastěji se používají hnojivové roztoky pro kapkovou závlahu a hy'drop'onii. Pro výrobu roztoku slouží vodorozpustná hnojiva Solucat, Solar, Ledek vápenatý 17%, Dusičnan draselný NK 13-46, ke kterým se dle potřeby přidávají chelátové formy stopových prvků.

Inspirace z jihu

Španělsko je známé bohatou tradicí pěstování zeleniny, která se dá za pomoci využití skleníků vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Velikost jižanské úrody ovlivňuje péče a ochrana rostlin. Španělská Atlántica Agrícola, kterou zastupuje v ČR FERTISTAV CZ a.s., nabízí ve svém portfoliu celou řadu stimulátorů růstu na bázi I-alfa aminokyselin, získávaných enzymatickou hydrolýzou za studena. Tyto přípravky pomáhají rostlinám ustát biotické, abiotické a jiné stresové situace. „Můžeme potvrdit, že střídáním floliárních hnojiv Atlante a Kelik K, se posiluje buněčná stěna a tím se posiluje obrany schopnost rostlin. V pěstování zeleniny, můžeme také potvrdit účinky koncentrace huminových kyselin, fulvokyselin a fytohormonů, které se nachází v přípravků RAZORMIN na výraznou podporu růstu kořenového systému rostlin.“ Dodal Bohumil Dohnal, spolumajitel společnosti Fertistav CZ a. s., která působí v ČR již druhé desetiletí v oblasti distribuce minerálních hnojiv a v současné době registruje novou produktovou řadu botanických extraktů vhodných pro ekologickou a integrovanou produkci zeleniny.

 

 

 

 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada