Hypoteční trh opět poroste, dokonce i díky ČNB

Jana Brožková (Bydlet.cz), 21.06.2017
Hypoteční trh v letošním druhém čtvrtletí výrazně ovlivňují zásahy České národní banky (ČNB), která komerčním bankám nakázala výrazně zpřísnit poskytování hypoték. Úvěry na bydlení proto v návaznosti na tento krok výrazně zdražily a po zahájení platnosti přísnějších pravidel také klesl počet sjednaných hypotečních úvěrů. Tento stav ale bude pouze přechodný, protože všechny indicie mluví pro další růst.

Jednak je to neustále rostoucí česká ekonomika a také historicky nejnižší nezaměstnanost. Lidé, kteří jsou prakticky neustále informováni o ekonomickém růstu a dostatku pracovních míst, nemají obavy z budoucnosti a rádi nakupují nemovitosti i za cenu velkého zadlužení. Co na tom, že cena nových bytů kvůli jejich nedostatku na trhu neustále roste, když hypotéky jsou stále tak dostupné.

Druhý faktor svědčícím pro očekávané pokračování hypotečního růstu představují paradoxně sami centrální bankéři. Respektive jejich zatím neúspěšný boj o ještě větší pravomoci. Zákon, kterým by ČNB získala možnost dávat komerčním bankám příkazy v oblasti hypoték (nyní může pouze doporučovat), totiž stále leží ve sněmovně a poslanci ho do podzimních voleb už nejspíš schválit nestihnou. Zabývat se jím bude znovu až nová sněmovna vzešlá z voleb, což celý proces zbrzdí minimálně o jeden rok.

Toho zcela jistě využijí všichni hypoteční makléři, kteří budou lákat klienty se slovy: „Pořiďte si hypotéku ještě teď, než ČNB změní pravidla a už na ní nedosáhnete!“. Že to funguje, jsme se přesvědčili loni na podzim i letos na jaře, když začala platit první zpřísňující doporučení ČNB. V posledním měsíci se starými pravidly se s hypotečními úvěry roztrhl pytel. Podobný hypoteční boom proto můžeme očekávat také v nejbližších měsících.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

 

Názory na článek  Hypoteční trh opět poroste, dokonce i díky ČNB
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení