Třetina prodejců šidí turisty! Na si dát na výletě největší pozor?

Rubrika: Tipy a triky
Mediafax (Mediafax), 11.08.2017

Téměř třetina prodejců v turisticky oblíbených lokalitách šidí zákazníky. Odhalily to kontroly České obchodní inspekce (ČOI), které se zaměřily na kontrolu nabídky a prodeje výrobků a poskytování služeb.

Na nepoctivé prodejci si ČOI posvítila už začátkem turistické sezóny. V období od 2. května do 30. června tohoto roku 319 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 98 případech, což je téměř 31 procent.

"Prodejci nejčastěji nedodržovali správnou hmotnost pokrmu nebo míru nápoje. Konečná cena pak mohla být nesprávně účtována a spotřebitel zaplatil více, než byla deklarovaná cena," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na co byste si měli dát pozor

Nejčastěji prodejci porušovali zákon o ochraně spotřebitele (celkem v 96 případech):

- ve 41 případech obchodníci nedodrželi zásady poctivosti prodeje - např. nesprávná hmotnost pokrmu nebo míra nápoje a následné nesprávné účtování v návaznosti na seznámení s cenou

- v 25 případech došlo k porušení povinnosti seznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo služeb

Inspektoři uložili celkem 84 pokut ve výši 175 tisíc . V rámci kontrolní akce byl vydán zákaz prodeje na 349 kusů výrobků, které nesplňovaly požadavky právních předpisů. Hodnota zakázaných výrobků činila 34 128 .


http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Aug2017/2032149.jpg?5656

Kontrolní akce ČOI byla zaměřena na nabídku a prodej výrobků a poskytování služeb v turistických oblastech, které jsou spotřebiteli využívány zejména v letním období. "Zvýšení zájmu spotřebitelů o služby na hradech a zámcích, koupalištích, ve sportovních areálech, půjčovnách sportovního vybavení a kempech lze předpokládat zejména ve druhé etapě této kontrolní akce, která probíhá v období od 1. 7. až do 30. 9. 2017," dodal Fröhlich.

Názory na článek  Třetina prodejců šidí turisty! Na si dát na výletě největší pozor?
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky