Oblíbené léky na kašel vyvolávají halucinace! Budou jen na předpis

Rubrika: Tipy a triky
Mediafax (Mediafax), 15.08.2017

Pokud si kupujete na kašel pastilky Stopex nebo Meddex Vicks, čeká vás od dnešního dne komplikace. Léky už nebudou volně prodejné, ale budete muset pro předpis k lékaři. Mohou za to jejich halucinogenní účinky.

O změně výdeje léku informoval na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Léčivé přípravky STOPEX NA SUCHÝ KAŠEL 30 MG TABLETY a MEDDEX VICKS PASTILKY NA SUCHÝ KAŠEL S MEDEM budou od 15.8.2017 vydávány pouze na lékařský předpis," upozorňuje SÚKL.

Pastilky obsahují léčivou látku dextromethorfan, která se používá k léčbě suchého, dráždivého a neproduktivního kašle. Všechny léky s touto účinnou látkou byly doposud v lékárnách vydávány bez lékařského předpisu, jelikož při použití v doporučeném dávkování představují bezpečnou léčbu kašle. Pokud však pacient nerespektuje uvedené dávkování a použije několikanásobně vyšší dávku, může se objevit např. euforie, nekontrolovatelný smích, pocení, ale také nauzea a zvracení, zkreslené vnímání reality či paranoia.

 


 

"V posledních měsících jsme zaznamenali výrazný nárůst hlášení zneužívání těchto přípravků pro jejich halucinogenní účinky, a to převážně u dospívajících a mladších dospělých. K dnešnímu dni SÚKL eviduje celkem 113 nahlášených případů podezření na závažné nežádoucí účinky spojené se zneužitím těchto léků," uvádí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.


Nejzávažnější případy zneužívání evidují odborníci právě u tablet, proto budou nově dostupné jen na lékařský předpis. Nejčastěji léky zneužívají dospívající a mladí dospělí a také psychiatričtí pacienti. V některých případech došlo dokonce ke vzniku závislosti.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky