Pasivní rodinný dům mezi pražskými paneláky: na střeše má zelenou zahrádku i kořenovou čističku

Jana Brožková, 23.8.2017
Pasivní dům s kořenovou čističkou na střeše

Uprostřed pražského sídliště ve vnitrobloku stojí pasivní rodinný dům, jehož zelená střecha čistí odpadní vodu. Kořenová čistička na střeše domu dokáže ušetřit až polovinu nákladů za vodu. Další pasivní domy mají v Praze dokonce své sídliště. Unikátní developerský projekt pasivních domů roste v pražských Malešicích. Oba stavební projekty nyní soutěží o prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe.

V husté zástavbě pražských činžáků byste rodinný domek se zahrádkou asi nečekali. Přesto se v jednom z letňanských vnitrobloků jeden takový nachází. Zelenou zahrádku má místo střechy. Střecha pasivního domu plní hned několik funkcí. „Díky bakteriím v substrátu nám střecha pomáhá čistit odpadní vodu, která se pak vrací do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání. Kořenová čistička nám tak ročně ušetří až 50 % vody,“ tvrdí majitel domu, Michal Šperling. Střešní porost navíc tepelně stabilizuje prostředí vnitrobloku a chrání střechu domu před UV zářením.

Dřevem obložený pasivní dům je unikátní také systémem vytápění, který kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie. „Díky zemnímu výměníku se k nám v zimě dostává teplý a v létě naopak chladnější vzduch,“ potvrzuje Šperling. „Teplý vzduch vstupující do domu pak využíváme třeba k sušení prádla.“ Zemní výměník spolu s fotovoltaikou šetří energii na vytápění. Energeticky dosahuje stavba třídy A, do níž jsou řazeny domy s vůbec nejnižší náročností.

První velký developerský projekt s pasivními domy v Česku

Soubor bytových domů s názvem Ecocity Malešice je první velkou výstavbou domů v pasivním standardu v České republice. Zjednodušeně se dá říci, že se v projektu plně zrcadlí vize, s níž jsme vstupovali na český trh,“ říká Martina Hyklová z marketingového týmu společnosti JRD, která stavbu realizovala. „Vždy jsme totiž chtěli stavět kvalitní, ekologicky šetrné a energeticky úsporné byty, ve kterých budou lidé bydlet zdravě a úsporně ,“ tvrdí Hyklová.

Ecocity Malešice přináší řadu energeticky úsporných opatření, jako jsou vápenopískovcové nosné zdi, silné izolace a dřevěná okna s trojskly. „Nejsložitější a v důsledku zdraví nejprospěšnější je však automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Ten obyvatelům zajišťuje příjemný čerstvý vzduch, který změní pocit z života v interiéru,“ vysvětluje Hyklová. Obyvatelé domu jsou dle jejích slov spokojení. Většina klientů potvrzuje pozitivní ohlasy a já mám radost, když u nich ještě k tomu před domem vídám auto z car sharingu,“ dodává Hyklová.

Promyšlené je také okolí domů. Vsakování dešťové vody na pozemku je zajištěno pomocí vsakovacích košů. Architekti dbali na zachování přírodního rázu krajiny a aktuálně se řeší povolení na realizaci komunitní zahrady.

Vítězný projekt vybírá veřejnost

Oba projekty nominované v nejmladší kategorii soutěže E.ON Energy Globe teď soutěží o sympatie diváků. O vítězném projektu v kategorii Stavba rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom možnost vyhrát vůz NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC na rok zdarma,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou unikátních projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz  až do 30. září.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba