Stát dává 240 milionů na chytání dešťovky! NÁVOD, jak je získat

Mediafax (Mediafax), 7.09.2017

V čtvrtek v 10. hodin odstartovalo druhé kolo dotačního programu Dešťovka. S tím přišlo Ministerstvo životního prostředí coby s nástrojem na šetření s vodou. Každá domácnost může získat až 105 tisíc korun. Oproti prvnímu kolu, kde se po penězích zaprášilo za 28 hodin, má teď ministerstvo na program vyčleněný více jak dvojnásobek peněz - 240 milionů.

O první kolo programu Dešťovka byl velký zájem. Za 28 hodin přijalo ministerstvo 2 279 žádostí, které pokryly vyhrazených 110 milionů korun. Dalších 3 260 žádostí zůstalo v programu rozpracovaných. Není proto divu, že ministerstvo přichází s dalším kolem programu.

"Dešťovku vnímáme jako jeden střípek z mozaiky námi podporovaných opatření, která nám mají pomoci se lépe vypořádat se změnami klimatu. Jejím smyslem je zajistit občanům užitkovou vodu tam, kde dochází v období sucha k velkým problémům se zásobováním vodou," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Zároveň chceme ušetřit pitnou vodu z jiných zdrojů, zejména tím, že se pitná voda přestane používat jako voda užitková a v neposlední řadě chceme nabádat veřejnost k udržitelnému hospodaření s vodou,“ dodal Brabec.

V rámci programu mohou žadatelé dostat až 50% dotaci na pokrytí nákladů na pořízení některého ze tří typů systému, které mají pomoci šetřit pitnou vodou. Jedná se o systém na zachytávání dešťovky na zalévání zahrady. Kombinovaný systém na zalévání zahrady i splachování v domácnosti a také systém s využitím odpadní vody v domácnosti. 

Pro druhé kolo si ministerstvo připravilo několik novinek. Předně objem vyhrazených prostředků je více než dvojnásobný, ministerstvo rozdá 240 milionů korun. Ovšem z toho 120 milionů půjde výhradně do oblastí, které jsou ohroženy suchem. Jen lidé z oblastí ohrožených suchem mohou žádat o dotaci na ten nejjednodušší systém, který umožňuje zachytávat dešťovku jen k zalévání zahrady.

O dotaci na systém, který umožňuje dešťovou vodou splachovat záchod nebo recykluje odpadní vodu, už mohou žádat lidé z celé republiky.

Jak o peníze žádat?

Žadatelé potřebují odborný posudek a projekt od projektanta, který jim pak systém na hospodaření s dešťovkou dodá. Elektronicky na oficiální stránce projektu pak podá žádost o dotaci.

Tu musí vytisknout a spolu s odborným posudkem a dalšími dokumenty, kupříkladu souhlasným prohlášením ostatních vlastníků, pokud dům nevlastní jen žadatel, nebo dokladem o tom, že se nachází v oblasti s akutním nedostatkem vody, pak musí do 30 dní donést nebo poslat na pracoviště Státního fondu životního prostředí. 

Na realizaci projektu má pak po schválení žádosti 12 měsíců. U systémů, které využívají dešťovku také na splachování, musí ministerstvu doložit, že se dohodl na podmínkách s provozovatelem kanalizace. Až si žadatel systém namontuje a nechá zapojit, musí všechny potřebné dokumenty poslat Fondu.  

Názory na článek  Stát dává 240 milionů na chytání dešťovky! NÁVOD, jak je získat
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení