Topná sezóna začala předčasně, kolik si připlatíme? PŘEHLED

Mediafax (Mediafax), 12.09.2017


Přestože léto končí až příští týden, na mnoha místech republiky už začala topná sezóna. Je to téměř o dva týdny dřív než loni. Můžou za to teploty, které se pohybují už i přes den okolo 15 stupňů. Topí nejen lidé v rodinných domech, ale plošně začaly přitápět i kotelny.

Loni se ještě touto dobou chodil k rybníku koupat. Letos už ale musel pan Karel Batelka ze Zborné u Jihlavy doma roztopit kotel. Delší topná sezóna ho tak vyjde o pár stovek dráž než tak loňská. Dřeva má ale dostatek - stihl se včas předzásobit.

A přitápět ode dneška začaly i jihlavské kotelny, teplo dodávají do deseti tisíc domácností. V loňském roce přitom začaly lidem přitápět až ke konci září.

Topná sezona začala také v dalších městech po celé republice, teplé radiátory už mají některé domácnosti třeba v Plzni, Liberci nebo v Trutnově. Přitápět se prý plošně přestane jen v případě, že se výrazně a hlavně na delší čas oteplí. Jenže podle předpovědí to na to zatím příliš nevypadá.

Podle meteorologů prostě a jednoduše - i když je ještě pár dnů kalendářní léto - už přišel ten pravý a nefalšovaný sychravý podzim - přitom třeba loni jsme si v těchto dnech užívali stále tropických třicítek.

Dobrou zprávou ale je, že všechny energie i suroviny, kterými doma topíme buď oproti loňsku zůstaly na stejných cenách nebo dokonce zlevnily.

Ten kdo topí dřevem - toho vyjde kubík této suroviny na stejné peníze jako loni. Tvrdé dřevo - jako je dub, buk nebo jasan, bude za zhruba 1250 korun za metr krychlový. Levnější měkké, jako je smrk a další jehličnany, topol nebo bříza, pak bude za tisíc korun.

Ceny jsou podobné jako loni - jen u hnědého uhlí si letos o pár korun za metrák připlatíte. Ale pokud jste si zásoby ještě neudělali, měli byste tak učinit co nejdříve. Ceny uhlí totiž jako každý rok s blížící se topnou sezónou o něco stoupají.

Jackpot vyhrál letos ten, kdo topí plynem. U něj šly totiž ceny dolů. Za kubík dáte leckde v průměru téměř o dvě koruny méně než v loňské sezoně.

Elektřina - to je velká neznámá. Ceny jsou zatím na stejné úrovni jako loni, ale jestli to tak zůstane celou sezónu, není jisté. Letos totiž energetické společnosti nakupují elektřinu na příští rok o deset až dvacet procent dráž než loni a je tak velmi pravděpodobné, že nejpozději příští rok se ceny zvednou.

Teď jde jen o to, která velká společnost a kdy k nepopulárnímu zdražování přistoupí. Podle odborníků se tomu lidé mohou vyhnout tak, že si ve smlouvách se svým poskytovatelem zafixují cenu na několik let dopředu.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení