Uvažujete o vytápění elektřinou? Pět situací, kdy se elektrokotel vyplatí

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 29.11.2017
Elektrokotel může být dobré řešení

Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný komfort a přitom ani nezatíží peněženku. Ve kterých případech jsou tedy nejvhodnějším zdrojem vytápění?

1) Temperování objektu

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu budovy. Ať se již jedná o chatu, chalupu nebo jakýkoliv nepravidelně obývaný objekt, elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní elektrokotle nabízí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu. “Pokud například vyrážíte na víkend na chatu, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Je to moderní luxus, který je možná překvapivě dostupný. Za GSM modul k našim kotlům zaplatí zákazník kolem 5 000 korun,” popisuje Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, která patří mezi největší české výrobce elektrokotlů.   

2) Doplňkový zdroj vytápění

Pokud máte kotel na pevná paliva a ruční přikládání, můžete elektrokotlem zvyšovat tepelný komfort a přitápět jím například v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak vytápět opakovaně. Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná je také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna. Dřevo je nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu. Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla - například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

3) Nízkoenergetické a pasivní domy

Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý platilo zejména u starších, nezateplených domů s vysokou energetickou náročností. Při dnešních minimální nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m2 ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m2 ročně), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. V případě nízkoenergetický a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

4) Nízké počáteční investice a vysoká účinnost

Cena elektrokotlů začíná kolem hranice 20.000 korun a nákladná není ani jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění. “V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje, na rozdíl například od tepelného čerpadla. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové,” uvedl Milan Kubíček. I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, která se u moderních elektrokotlů Thermona pohybuje nad hranicí 99 %. “Zde je třeba upozornit na zavádějící značení energetickými štítky, které pro výpočet zohledňují i účinnost samotné výroby elektrické energie. I moderní elektrokotle se tak dle legislativy běžně označují písmenem D, zatímco například zastaralé kotle na pevná paliva s účinností pod 80 % jako A+, ” upozorňuje Milan Kubíček.

5) Byty a malé prostory

Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

 

 

 

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky