Pozor na pesticidy v jablkách, dostala se k nám z Polska

Rubrika: Tipy a triky
Mediafax (Mediafax), 30.11.2017

Do Česka se dostala jablka kontaminovaná nepovoleným množstvím pesticidu chlorpyrifos. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontrolovala velkoobchodního prodejce, ten ale další pohyb nevyhovující potraviny nedokázal doložit, mohou tak být i na vašem stole.

Kontrola SZPI zjistila, že se na náš trh dostalo přes 1,5 tuny jablek, které obsahují výrazně větší množství pesticidu chlorpyrifos. Jedná se o jablka odrůdy Prince z Polska. "Inspekce zkoumaný vzorek odebrala ve velkoobchodní provozovně big.fresh.fruit s.r.o.," přiblížil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Koncentrace pesticidu v nevyhovujících potravinách byla výrazně větší, než povoluje zákon. "Právní předpisy stanovují maximální limit pesticidu chlorpyrifos na 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), laboratorní rozbor ale potvrdil šestkrát vyšší koncentraci v množství 0,066 mg/kg," potvrdil Pospíchal.

Dodavatelem jablek je podle SZPI polská společnost P.H.U. Tompol Rafal. Další pohyb na českém trhu je ale nejasný. "Z předložených dokladů nebyla kontrolovaná osoba schopna doložit a identifikovat další pohyb nevyhovující potraviny v tržní síti ČR," doplnil Pospíchal.

Je tak možné, že jsou nevyhovující jablka i na vašem stole. Kvůli tomu bylo zjištění notifikováno v evropském systému rychlého varování RASSF. S kontrolovanou osobou zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty.

Chlorpyrifos je insekticid, který se používá k ošetření napadených listů. Podle amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí je pro člověka toxický.

Názory na článek  Pozor na pesticidy v jablkách, dostala se k nám z Polska
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky