Objem investic v komerčních realitách loni v Česku 3 274 milionů EUR

Jana Brožková (Bydlet.cz), 26.01.2018

Celkový objem investic v České republice dosáhl v roce 2017 3 274 milionů EUR *, což vyplývá ze studie společnosti Cushman & Wakefield. Oproti očekávání se jedná jen o mírný pokles ve srovnání s rokem 2016, který byl rekordní. Mezi největší transakce uplynulého roku se řadí prodej Olympia Brno, CBRE GI portfolia (Nisa Liberec, Zlatý Anděl a Olympia Plzeň), prodej Metropole Zličín nebo OC Letňany.

Největšími investory roku 2017 byli čeští investoři, pozadu nezůstali ani investoři z Německa a USA. Jejich podíl na celkovém objemu investic činil 70 %.

Počet transakcí byl velmi podobný počtu v roce 2016. V roce 2017 se investovalo především do kanceláří, kde proběhlo 37 transakcí, z celkového objemu transakcí nicméně činí pouze 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo téměř 50 %. V segmentu maloobchodu se uskutečnilo 28 transakcí, dle podílu na celkovém objemu transakcí dosahuje 53 %. Rovněž více jak polovina transakcí se zobchodovala v české metropoli.

Graf: Podíl investorů dle národnosti v roce 2017

  Největšími investory roku 2017 byli čeští investořiInvestoři jsou nadále schopni akceptovat rekordně nízkou míru výnosnosti a i v tomto roce očekáváme přetrvání tohoto trendu.

„Průměrná prodejní cena stále zaostává za úrovní roku 2007, nicméně evidujeme několik příkladů nabídek nebo prodejů na stejné objekty prodané před krizí, u nichž se cena zachovala nebo zvýšila i přesto, že jsou o deset let starší. Domácí kapitál dokáže zahraničnímu konkurovat i díky stále příznivé situaci na trhu eurových půjček. Obecně lze říci, že zájem investorů je přímo úměrný úrovní prémiové lokality a dobré dostupnosti. Toto je nejdůležitější hledisko, které určuje, zda se jedná o prémiové nemovitosti a kde investoři vidí největší hodnotu,“ říká  Jeff Alson, partner a vedoucí investičního oddělení pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Výhled pro rok 2018

Investiční trh čeká v roce 2018 mírný pokles objemu transakcí. Předpokládá se, že dominantním bude kancelářský segment. V oblasti maloobchodu dojde kvůli omezení nabídky i k poklesu objemu transakcí a zájem se přesune k nákupním parkům, které jsou dominantní ve své lokalitě. V segmentu kanceláří předpokládáme investice především do prémiových kancelářských budov s velkou plochou a prodejní cenou nad 60 milionů EUR. Jen v Praze se nyní očekávají prodeje v objemu kolem 1 miliardy EUR. Industriální a logistický trh bude těžit ze zájmu investorů a nedostatku jiných nemovitostí.

„V roce 2018 budou primárním cílem investorů opět kanceláře a maloobchod se oproti roku 2017 upozadí. Většina obchodních center se totiž již zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů. Více kapitálu v příštím roce bude proudit z místních institucionálních i privátních zdrojů. Omezená nabídka prémiových nemovitostí pravděpodobně donutí investory se v následujících letech poohlédnout i po jiných aktivech v oblasti komerčních realit,“ říká Jeff Alson, partner a vedoucí investičního oddělení pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

Menší investoři se mohou začít soustředit na alternativní sektory, jakými jsou domovy pro seniory, studentské ubytovny nebo flexibilní skladové prostory. Dalším cílem investorů budou průmyslové nemovitosti, jejich motorem růstu je e-komerce a automobilový průmysl. S ohledem na omezenou nabídku nemovitostí očekáváme větší ochotu investorů vstupovat do joint ventures a portfoliových transakcí, jak doplňuje Alexander Rafajlovič, partner v investičním týmu Cushman & Wakefield: „V příštím roce očekáváme, že celkový investiční objem dosáhne cca. 2,5 miliard eur. Toto číslo by se ale mohlo posunout v případě větší portfoliové investice, po nichž se velcí hráči stále více ohlížejí. Co se týče skladby investorů, věříme, že kromě domácích a německých investorů bude pokračovat i aktivita nových hráčů z Jižní Koreje, Malajsie či Jižní Afriky, jež s regionem střední Evropy mají první zkušenosti.

OBJEM INVESTIČNÍCH TRANSAKCÍ

Typ nemovitosti

2016, milion €

2017, milion €

Průmyslové nemovitosti

775

409

Nemovitosti s více typy ploch

46

117

Kancelářské nemovitosti

1 739

1 011

Obchodní nemovitosti

820

1 737

Celkem

3 380*

3 274*

*Celkový objem investic dle společnosti Cushman & Wakefield nepočítá investiční transakce hotelů a rezidenčních budov.

•••

Cushman & Wakefield je předním světovým poskytovatelem realitních služeb, jenž pomáhá klientům měnit způsoby, jak lidé pracují, nakupují a žijí. S 45 tisíci zaměstnanci ve více než 70 zemích společnost pomáhá nájemcům a investorům optimalizovat hodnotu jejich nemovitosti skloubením naší globální perspektivy a hlubokých lokálních znalostí s rozsáhlou platformou realitních řešení. Cushman & Wakefield je jednou z největších firem zabývajících se komerčními nemovitostmi, příjmy společnosti činí 6 miliard dolarů. Do základní nabídky společnosti patří pronájem, zastupování nájemců, oceňování a poradenství, investiční trhy, služby velkým nájemcům, řízení správy nemovitostí, projektové a rozvojové služby, technická správa nemovitostí (C&W Services) a řízení investic a aktiv (DTZ Investors).

Názory na článek  Objem investic v komerčních realitách loni v Česku 3 274 milionů EUR
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy