Karlovarsko opouštějí zahraniční investoři: vývoj cen nemovitostí je zde specifický

V Karlovarském kraji klesly za poslední tři roky ceny bytů v novostavbách, a to o necelých 40 procent. Z celorepublikového pohledu šel přitom vývoj opačným směrem. Podle Marcela Bajgara, oblastního manažera pro Karlovarský kraj společnosti M&M reality holding, ceny novostaveb v regionu takto výrazně klesají, protože souhrnné statistiky ovlivňují jen těžko prodejné nemovitosti, které byly stavěny pro potřeby ruských investorů. A to především v Karlových Varech a Mariánských lázních. V současné době ale Rusové tato města ve velkém opouštějí. „V dřívější výstavbě byly ceny bytů vyloženě přemrštěné. Tři až pět let nazpátek byl zájem o novostavby veliký a projektů málo. Developeři z této situace těžili a zahraniční klienti do těchto bytů investovali. Dnes se je naopak snaží prodat, mnohdy neúspěšně“ popisuje Bajgar.
Podobně je tomu i s luxusně zrekonstruovanými byty ve staré zástavbě lázeňských měst. Jejich ceny už nemohou stoupat, protože nemovitosti vlastněné převážně zahraničními investory jsou už za současné ceny neprodejné. „Pokud bychom tyto nemovitosti do statistik nepočítali, tak i v Karlových Varech zdražují byty ve starší zástavbě, za poslední rok odhadem o 10 až 20 procent,“ přibližuje Bajgar. Typickým příkladem předražených nemovitostí ve městě jsou podle něho zrekonstruované byty ve starší zástavbě lázeňské zóny a přilehlém okolí s rozlohou přes 90 metrů čtverečních, které jejich majitelé nabízejí k prodeji za 7 až 15 milionů korun. Z novější výstavby pak například byty v blízkosti centra města v Jateční ulici, s rozlohou 70 metrů čtverečních, za cenu kolem 4 milionů korun.
„Kdybych měl naopak uvést rozumně stanovenou prodejní cenu, tak bych zmínil byty 2+1 o rozloze 60 metrů čtverečních v oblíbených částech města, jako jsou třeba Tuhnice nebo Horní Drahovice, které se dají pořídit za 1,3 až 1,5 milionu před rekonstrukcí a za 1,6 až 1,8 milionu korun po rekonstrukci,“ uvádí příklad Bajgar.
Nabízí se otázka, proč ruští investoři a jejich movitá klientela, kteří dříve neváhali nemovitosti v lázeňských městech přeplácet, lokalitu opouštějí. Podle Petry Baboučkové, oblastní manažerky společnosti M&M reality holding pro pobočku v Mariánských Lázních, je důvodů hned několik. „Je to jednak oslabený rubl a celkově politicko-ekonomická situace nejen v Rusku, ale v celém světě. A také musím podotknout, že to u nás ruské klienty už tolik nebaví. Hodně z nich zjistilo, že kromě lázeňské léčby jim nemáme vůbec co nabídnout, a jdou o dům dál. Většina těchto vlastníků předražených bytů, se nyní snaží investované peníze dostat zpět, což je ale vzhledem k současné situaci na trhu nereálné,“ konstatuje Baboučková.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Flexibilita nestačí. Co skutečně přivede zaměstnance zpět do kanceláří? Investice rostou, lidé chybí: Kanceláře tráví 83 % času v tichu
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Rodný dům slavného brněnského rodáka ožívá. V centru Brna vzniká Rezidence Korngold
- V obcích Jihočeského kraje bylo v roce 2024 dokončeno 1 569 bytů - Bytová výstavba v jihočeských obcích v roce 2024 a v dlouhodobém pohledu
- Inflační koeficient pro daň z nemovitých věcí zůstává pro rok 2026 beze změny
- Výstavba stagnuje. Řemeslníků je málo, ale nových staveb ještě méně