Realitní kancelář si z rezervačního poplatku 50 000 Kč udělala smluvní pokutu, neměla však na to právo

Eva Jurčíková (Vaše Nároky.cz), 28.03.2018

Manželé Andrášovi po složení rezervačního poplatku zjistili, že na dům, o který měli zájem, nedostanou hypotéku. Realitní kancelář jim však několik desítek tisíc odmítla vrátit s tím, že peníze započítává na smluvní pokutu.  Dle judikatury Nejvyššího soudu CŘ však takovéto jednání není přípustné. Manželé se proto obrátili na právníka a spor s realitní kanceláří nakonec vyhráli.

Manželé Andrášovi si ke koupi vyhlídli rodinný dům, který byl nabízen prostřednictvím realitní kanceláře. Protože měli o koupi nemovitosti zájem, uzavřeli v únoru 2017 s realitní kanceláří smlouvu o složení blokovacího deposita, na základě které uhradili rezervační poplatek ve výši 50 000 . O několik dní později však v bance zjistili, že bohužel oproti původním předpokladům na hypoteční úvěr nedosáhnou. Od koupě proto byli nuceni odstoupit a zažádali tedy realitní kancelář o vrácení deposita.

Realitní kancelář manželům Andrášovým však rezervační poplatek odmítla vrátit s odůvodněním, že k pochybení došlo na jejich straně, a 50 000 započetla na smluvní pokutu za odstoupení od smlouvy. „O částku jsem žádal písemně i přes e-mail, ale majitelka realitní kanceláře striktně odmítala částku vrátit,“ popisuje situaci pan Andráš, který se s vedením realitní kanceláře pokoušel opakovaně domluvit. „Byl jsem přesvědčen, že mám na vrácení částky nárok, proto jsem se nakonec obrátil na právníka,“ dodává pan Andráš.

Realitní kancelář započetla blokovací depozitum na smluvní pokutu obsaženou ve smlouvě o složení blokovacího deposita, nicméně pokuta byla ve prospěch realitní kanceláře, nikoliv budoucího prodávajícího. Z toho důvodu měli manželé Andrášovi nárok na navrácení blokačního depozita v plné výši, protože nedošlo k uzavření kupní smlouvy. Smluvní pokuta byla navíc ve smlouvě sjednána neplatně,“ komentuje situaci zastupující právník ze společnosti Vaše nároky.cz.

Právník ve svých tvrzeních vycházel mimo jiné z ustálené judikatury Nejvyššího soudu CŘ, dle které je takovéto ujednání o smluvní pokutě třeba považovat za neplatné, neboť nedošlo ke vzniku platného závazku k uzavření kupní smlouvy k nemovitosti a následkem toho, s ohledem na akcesorickou povahu smluvní pokuty jako zajišťovacího institutu, nemůže dojít ani k platnému ujednání smluvní pokuty.

Realitní kancelář se zadržováním blokovacího deposita dopouštěla bezdůvodného obohacování, proto jsem společnosti zaslal předžalobní výzvu, ve které jsem ji vyzval k vrácení 50 000 ,“ popisuje právník. Realitní kancelář však na výzvu nereagovala, právník proto se svolením klientů začal připravovat žalobu. K soudu však nedošlo. Realitní kancelář téměř po roce rezervační poplatek manželům Andrášovým v plné výši vrátila. „Trvalo to sice déle, ale v těchto případech musí být člověk trpělivý, nakonec to vyšlo a realitka nám peníze vrátila,“ konstatuje pan Andráš.

Realitní kancelář má na rezervační poplatek nárok pouze tehdy, pokud skutečně dojde k podpisu smlouvy o koupi nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím, přičemž podmínkou je, aby započtení rezervačního poplatku realitní kanceláři bylo v rezervační smlouvě jasně stanoveno. „Zájemci o koupi nemovitosti by si však měli dát pozor na situace, kdy je realitní kancelář majitelem nemovitosti, v těchto případech by totiž mohlo být nevrácení blokovacího depozita při odstoupení od rezervační smlouvy dle zákona,“ upozorňuje nakonec právník z Vaše nároky.cz.

 

Společnost Vaše nároky.cz

pomáhá občanům získat finanční odškodnění, na které mají nárok v případě, že se stali obětí nepoctivého a nekalého jednání obchodníků, institucí či státu. Služby společnosti jsou nastaveny pro oboustrannou spokojenost tak, že za ně klient neplatí žádné poplatky a jedinou odměnou pro společnost je provize ze získané částky do maximální výše 25 % pouze v případě vyhraného sporu. Se společností Vaše nároky.cz tedy klient nic neriskuje, nic neztratí a může jen získat. Portfolio oblastí odškodnění, které společnost za klienty řeší, je opravdu široké, od kompenzace za zpožděný let, přes nevyplacenou mzdu, krácení pojistného plnění či reklamaci dovolené, až po náhradu škody za pochybení lékaře.

Více informací na:www.vasenaroky.cz

Názory na článek  Realitní kancelář si z rezervačního poplatku 50 000 Kč udělala smluvní pokutu, neměla však na to právo
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Bydlení rubrika