Nové ceny nemovitostí potvrzují splaskávání bubliny
V minulém týdnu ČSÚ oznámil, že české nemovitosti v posledním čtvrtletí roku 2017 podražily o 8,4 %. Číslo nevyvolalo žádný rozruch, ale mělo by. Proč?
Jde o takzvaný index cen nemovitostí (house price index, HPI) – asi nejvíce reprezentativní, a každopádně pro celou Evropskou unii metodicky harmonizovaný ukazatel vývoje cen nemovitostí. Proto si mezi různými dalšími údaji o cenách vlastnického bydlení zaslouží mimořádnou pozornost.
A v současnosti je zajímavý i svými konkrétními hodnotami. Byl to totiž právě HPI, který už od roku 2012 téměř bez přestávky zrychloval svůj růst, až loni vynesl Česko na čelo celé Evropské unie. V druhém čtvrtletí roku 2017 tento růst přesáhl dokonce 13 %. Začalo se mluvit o nebezpečné realitní bublině.
Třetí čtvrtletí však naznačilo změnu: růst HPI po letech poprvé naopak zpomalil, byť jen mírně na 12,5 %. Tento signál ochlazování pak jasně potvrdilo poslední loňské čtvrtletí, v němž – jak jsme se dověděli minulý týden – už HPI rostl jen výše zmíněným tempem 8,4 %. Odpovídá to i dalším údajům, jako je zpomalující růst ob jemu hypoték, a naopak zrychlující růst hodnoty stavebních povolení a počtu zahájených bytů.
Pokud se tedy na českém trhu s vlastnickým bydlením nějaká bublina začala nafukovat, tak už zase splaskává.
Michal Skořepa
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Flexibilita nestačí. Co skutečně přivede zaměstnance zpět do kanceláří? Investice rostou, lidé chybí: Kanceláře tráví 83 % času v tichu
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Rodný dům slavného brněnského rodáka ožívá. V centru Brna vzniká Rezidence Korngold
- V obcích Jihočeského kraje bylo v roce 2024 dokončeno 1 569 bytů - Bytová výstavba v jihočeských obcích v roce 2024 a v dlouhodobém pohledu
- Inflační koeficient pro daň z nemovitých věcí zůstává pro rok 2026 beze změny
- Výstavba stagnuje. Řemeslníků je málo, ale nových staveb ještě méně