Nové ceny nemovitostí potvrzují splaskávání bubliny

Research (Česká spořitelna), 10.04.2018


V minulém týdnu ČSÚ oznámil, že české nemovitosti v posledním čtvrtletí roku 2017 podražily o 8,4 %. Číslo nevyvolalo žádný rozruch, ale mělo by. Proč?

Jde o takzvaný index cen nemovitostí (house price index, HPI) – asi nejvíce reprezentativní, a každopádně pro celou Evropskou unii metodicky harmonizovaný ukazatel vývoje cen nemovitostí. Proto si mezi různými dalšími údaji o cenách vlastnického bydlení zaslouží mimořádnou pozornost.

A v současnosti je zajímavý i svými konkrétními hodnotami. Byl to totiž právě HPI, který už od roku 2012 téměř bez přestávky zrychloval svůj růst, až loni vynesl Česko na čelo celé Evropské unie. V druhém čtvrtletí roku 2017 tento růst přesáhl dokonce 13 %. Začalo se mluvit o nebezpečné realitní bublině.

Třetí čtvrtletí však naznačilo změnu: růst HPI po letech poprvé naopak zpomalil, byť jen mírně na 12,5 %. Tento signál ochlazování pak jasně potvrdilo poslední loňské čtvrtletí, v němž – jak jsme se dověděli minulý týden – už HPI rostl jen výše zmíněným tempem 8,4 %. Odpovídá to i dalším údajům, jako je zpomalující růst ob jemu hypoték, a naopak zrychlující růst hodnoty stavebních povolení a počtu zahájených bytů.

Pokud se tedy na českém trhu s vlastnickým bydlením nějaká bublina začala nafukovat, tak už zase splaskává.Michal SkořepaSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí