Pohodlné zahradničení ve městě i na venkově

Rubrika: Zahrada
Jana Bobková (Hornbach), 11.04.2018
Zábavné zahradničení

Zahradničení je potěšení. Vzdát se ho nemusíte ani v případě, že obýváte byt v centru města. Stačí zapojit fantazii a hospodařit s prostorem, který máte k dispozici. Jaro je ideálním obdobím pro setí a sázení. Jestli chcete mít svůj kousek zahrádky plný květin, zeleniny nebo vlastnoručně vypěstovaných bylinek, pak je ten nejvyšší čas začít.

Vypěstovat si vlastní zeleninu nebo ovoce chce trpělivost a píli. Zkušenější zahrádkáři si troufnou na výsadbu rostlin od semínek, začátečníci si mohou v oddělení zahrady koupit už vyrostlé sazenice a rovnou se pustit do přesazování. „Březen a duben jsou ideální dobou na zasetí většiny zeleniny a květin ze semínek. Předpěstované sazenice zasaďte nebo přesaďte ven až v květnu, chlad a mráz mohou totiž mladým rostlinám uškodit. I přesto je v prvních týdnech a na noc zakryjte netkanou textilií, ochráníte je tak před přízemními mrazíky,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Vzhůru do výšky

Ať už jste majitelem velké zahrádky nebo máte pouze kousek místa na balkoně, praktickým tipem pro pohodlné zahradničení jsou vysoké záhony a vertikální stěny. Výběr v Hornbachu je rozmanitý: klasický vysoký záhon, výškově nastavitelný, XXL záhony anebo pusťte uzdu své fantazii a jako květináč můžete využít i různé předměty, jako jsou například holínky. Mezi přednosti vyvýšených a vertikálních záhonů patří, že je práce s nimi pohodlná, šetří záda i kolena. Ze spodku je květináč chráněn proti šnekům, myším a napadení plevelem. Některá lze také použít jako pařeniště nebo pro předpěstování rostlinek.

Vyvýšené záhony a vertikální rostlinné zahrádky jsou ideální pro všechny, kdo nemají dostatek místa pro klasické velké záhony, ale skvěle doplní i velkou zahradu. S návodem z Hornbachu si můžete vyvýšený záhon nebo vertikální stěnu vyrobit svépomocí. Nakupte materiál, připravte nářadí a můžete se do toho pustit.

Tipy na založení vysokého záhonu

Vysoký záhon nebo zahradní stěnu natočte ideálně směrem sever – jih, aby rostliny mohly optimálně růst a dařilo se jim. S ohledem na zavlažování je umístěte co nejblíže k vodnímu zdroji. Aby záhony zaručovaly správný růst rostlin, měly by být vyplněny třemi vrstvami – přírodní zábranou pro odvod vody, kompostem a substrátem. „Na spodek vyskládejte řezivo a drobné větve, které poslouží jako přírodní odvod vody pro dobré provzdušnění. Na tuto vrstvu naneste půdní aktivátor a kompost, ty se postarají o tvorbu tepla a humusu v květináči. Nakonec můžete do připraveného květináče nasypat substrát,“ vysvětluje odborník z Hornbachu.

Kvalitní substrát je základem

Pokud nechcete pro každý druh zeleniny nebo květin kupovat speciální substrát, pořiďte si jeden univerzální, ale s kvalitním složením. Výsevný substrát Floraself Nature je vyroben z rašeliny vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje čistě organické hnojivo pro zdravý růst kořenů a rostlin. Je vyroben z přírodních surovin s vysokou stabilitou struktury, což zajišťuje optimální provzdušnění kořenů a odvodnění. Vysoký obsah organických složek aktivuje půdní život. Je slabě vyhnojen, speciálně pro mladé rostliny, a tím podporuje pro vzejití nebo přesazení rychlý růst rostlin.

 

Sázení sazenic

Záhony jako okrasné nebo designové prvky jednoduše vyplňte substrátem a vysázejte rostliny. Do připraveného truhlíku nebo záhonu sázejte pouze silné a zdravé rostliny, neporušujte jejich kořenový obal, proto je ideální do záhonu vysázet rašící mladé rostlinky i včetně rašelinového květináče. Suché kořenové baly před vysazením ponořte do vědra s vodou. Při sázení dodržujte správnou vzdálenost a hloubku, aby si dospělé rostliny navzájem nepřekážely.

 

Péče o rostliny – zalévání a hnojení

„Po vysazení sazenice dobře zalejte, v prvních několika týdnech by rostliny neměly vyschnout, protože nejsou ještě prokořeněné,“ doporučuje Daniel Brychta z Hornbachu a dodává další tipy: Rostliny nezalévejte příliš studenou vodou. V horkých dnech by se neměly zalévat v době, kdy nejvíce praží slunce. Kapky vody na listech či květech totiž působí jako optická čočka. Zavlažovací systémy nebo zásobníky na vodu v nádobách usnadňují zalévání, pokud občas zapomenete. I příliš mnoho vody může uškodit, nahromaděná nebo stojatá voda v květináčích může totiž poškodit kořeny rostlin.

 

Každá rostlina má své požadavky. Zatímco jedné hnojivo prospívá, druhá rostlina uhyne, pokud ho dostane příliš. V podstatě se rozlišuje mezi organickými a minerálními hnojivy. „Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji. Pokud nechcete přihnojovat každý týden, použijte hnojivo s dlouhodobým účinkem, to působí až sedm týdnů,“ doporučuje odborník z Hornbachu, potom začněte jednou za týden přidávat tekuté hnojivo. Pokud si nejste jisti, kolik hnojiva je konkrétně zapotřebí, zeptejte se odborných prodavačů v oddělení zahrady v Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes pět generací. Společnost v současné době provozuje 154 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 16 500 zaměstnanců, z toho přibližně 1 430 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz

Názory na článek  Pohodlné zahradničení ve městě i na venkově
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie

Články Zahrada