Čeká vás svatba: jak vybrat svatebního fotografa?

Zkušenost je samozřejmě důležitá

Autor fotografie: Matěj Třasák

Pokud právě plánujete svatbu, pravděpodobně jste už stokrát slyšeli, že jakmile je po obřadu, dort je snědený a veselí je také za námi, zůstanou vám z onoho šťastného dne jen fotky. Co naplat, je to tak, a právě proto je velmi důležité najít toho správného fotografa, který využije jedinečné příležitosti naplno. Může to být pořádně vyčerpávající hledání – jen na webu firmy.cz dostanete na heslo „svatební fotograf“ přes 350 výsledků a skutečný počet bude pravděpodobně mnohem vyšší… A to jste si mysleli, že najít tu pravou druhou polovičku bylo na tom všem to nejtěžší! :-)

Jak už to tak bývá ve všem, i výběr fotografa by měl být výsledkem správné kombinace citu a praktického myšlení. Přečtěte si pát tipů, která vám s tím mohou pomoci.

1) Těšili byste se na něj?

Můžete si najmout svatebního fotografa s nejhezčími fotkami na světě, ale pokud se v jeho přítomnosti necítíte naprosto uvolněně, může to celé dopadnout příšerně. Se všemi kandidáty se tedy potřebujete potkat a v klidu si s nimi popovídat. Při finálním výběru, až budete zvažovat všechny důležité faktory, dejte velkou váhu právě tomu, zda byste na tohoto konkrétního člověka těšili jako na svatebního hosta.

2) Líbí se vám jeho styl?

Stylů je celá řada a vy byste určitě měli vědět, zda vás láká reportážní či dokumentární pojetí, nebo spíše umělecké – a zda v moderním, nebo tradičním smyslu. Pokud nemáte se svojí drahou polovičkou shodný svůj osobní styl, je důležité se shodnout právě na chtěném stylu výsledných fotek, protože budou pak reflektovat vás oba.

3) Ukázal vám kompletní svatební alba?
Pamatujte, nenajímáte si fotografa na tři, čtyři krásné fotky, ale na celé krásné album! Dobrý fotograf ví, že jej reprezentuje konzistentnost jeho práce a tak vám sám prohlédnutí celých alb nabídne. Mají všechny fotky v něm něco společného, určitý rukopis, náladu? To hledáte!

4) Cítíte důvěru v jeho intuici?
Tohle hodně souvisí s body 1 a 2, je to opět pocitová záležitost. „K tomu pravému fotografovi pro vaši svatbu byste měli cítit důvěru v to, že bude vědět co dělá, aniž byste do toho museli zasahovat. Chtějte vědět, jakým způsobem vás bude při focení instruovat a jak bude probíhat vaše komunikace, ptejte se na to, jaké situace bude považovat za ty nejvíce fotogenické,“ radí Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor Nikon školy. S tím souhlasí také svatební fotograf Matěj Třasák, který doplňuje: „Svatební fototografie je podle mne obor, do kterého musí fotograf vnést srdce. Proto je dobré se při výběru fotografa nezaměřovat jen na portflio, ale také na jeho osobu. Jestliže fotograf vyznává stejné hodnoty jako vy, potom budete s fotografiemi vždy spokojeni.“

5) Doporučili byste ho přátelům?
Možná si říkáte co je to za hloupou otázku, vždyť jej teprve vybíráte. Není to ale o tom, zda byste už o něm mohli ve fázi výběru prohlásit, že je zaručeně skvělý. Spíše se zkuste zamyslet nad tím, jestli byste svým blízkým řekli: máme z něj zatím opravdu dobrý pocit, určitě stojí za to se s ním potkat a probrat vaše představy. Pokud pochybujete, že byste o něm řekli přátelům tohle, je rozhodně na místě potkat se s někým dalším.

Na co si dát při výběru svatebního fotografa pozor?

Stejně jako ve všech jiných typech podnikání, je také ve fotografii mnoho marketingu, který může někdy věci prezentovat za účelem prodeje jinak, než ve skutečnosti jsou. Když ale zapojíte selský rozum a budete se držet několika základních tipů, nenecháte se obalamutit. Na co si tedy dát pozor?

„Fotíme 300 svateb ročně!“

Zkušenost je samozřejmě důležitá, určitě nechcete, aby se zrovna na vaší svatbě učil nějaký nováček. Ale rozhodně vždy neplatí přímá úměra mezi vytížeností a kvalitou. Fotí-li někdo více než 100 svateb ročně, buďto každý víkend spěchá z jedné akce na druhou, nebo mu někdo pomáhá. Pokud to tak je, samo o sobě to ještě nemusí znamenat nic špatného, ale měli byste chtít vědět, kdo je tím pomocným fotografem. Jak fotí? Je kvalitní? Můžete vidět jeho portfolio? Na to vše se ptejte.

„Má teď parádní slevy!“

Na fotkách od opravdu dobrého fotografa budete vypadat skvěle i v šatech z konfekce. Naopak snímky od nezkušeného fotografa s pokulhávající technikou nezachrání ani to, že jste na nich v róbě od Valentina. Každý, kdo se spálil, vám potvrdí – pokud výsledek stojí za nic, není to výhodné ani zadarmo! Pokud má právě nějakou slevovou akci váš oblíbený fotograf, jděte samozřejmě do toho! Nesnažte se ale ušetřit za každou cenu a berte to až jako druhotnou záležitost. Ostatně šetřili byste třeba na dortu nebo hostině, které také musí být jedinečné?

„Hotel ho doporučuje“

Ať už děláte jakoukoliv práci, asi jste už někdy slyšeli o tom, že různé podniky se mohou vzájemně doporučovat na základě nějakého partnerství, které je často postaveno na provizích. Podobně to může být i v případě, že vám fotografa doporučí například hotel, kde plánujete svoji svatbu uspořádat – možná nejsou z jeho práce ani tak unešení, jako spíše motivovaní určitým podílem z částky, kterou za focení zaplatíte vy. Samozřejmě to nemusí nutně znamenat, že by byl fotograf špatný, jen je potřeba si opět uvědomit, že doporučení od jiné firmy není tím jediným důležitým faktorem.

„Jeho porfolio je úúúžasné!“

Ano, zrovna tohle je opravdu dobrý důvod, proč si objednat svatebního fotografa, ale také by to neměl být ten jediný důvod. „Když jste si užili prohlížení krásných fotek, zkontaktujte fotografa a domluvte si setkání. Pamatujte na to, že fotograf bude pravděpodobně ve svatební den trávit více času po vašem boku, než vaše vlastní maminka, nebo dokonce vaše drahá polovička. Takže bez ohledu na to, jak moc milujete něčí fotky, ujistěte se, že si budete rozumět na lidské úrovni, že je vám ve společnosti tohoto člověka dobře,“ radí profesionální fotograf a lektor Nikon školy Michael Jurák.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky