Způsoby ochrany a obnovy dřeva

 

Aby dřevo dobře vypadalo a zároveň i dlouho sloužilo, je potřeba se o ně pravidelně starat. Každá povrchová úprava totiž časem zestárne. Základem dlouhé životnosti a kvalitního vzhledu dřeva je prevence a ochrana. Dřevo bez úpravy bude totiž degradovat.

Dřevo v exteriéru lze v podstatě ošetřit třemi způsoby - natření lazurou, barvou nebo olejem. Jakou možnost zvolit záleží na druhu dřeva a požadovaném výsledném efektu. „Pro ochranu měkkých dřev ve venkovním prostoru jsou nejvhodnější lazury. Tvrdá dřeva se pouze napouštějí lakem. Výjimky jsou buk, který lze lakovat, a dub, který lze natřít podlahovým lakem,“ vysvětluje Monika Linghartová z Hornbachu. Další možností nátěru je lakování, na dřevě se vytvoří stabilní vrstva laku odolná vůči povětrnostním vlivům. Tento povrch je ale citlivý na poškození, pokud zde vznikne prasklinka, do které vnikne voda, dřevo nabobtná a lak roztrhne. Lazury a oleje oproti tomu tvoří ochrannou vrstvu, která zůstává difuzně otevřená. Laky se tak spíše hodí pro využití v interiérech.

 

Lazury na dřevo

Lazury na dřevo jsou silně pigmentovány, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Existují v klasických barevných odstínech anebo lze přesný odstín namíchat. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je UV ochrana. Lazury s tvorbou filmu silně odpuzují vodu, proto jsou ideální pro rozměrově stálé konstrukční části, jako jsou okna a dveře. „Hybridní lazura na dřevo Hornbach je zušlechtěná polyuretanem, díky hybridní technologii poskytuje dřevu až sedmiletou ochranu,“ popisuje Monika Linghartová z Hornbachu a dodává, že je extrémně vodoodpudivá s odperlovacím efektem. Nátěr se neolupuje, neslepuje a nevznikají v něm žádné mikroskopické praskliny.

 

Oleje na dřevo

Oleje na dřevo jsou vhodné pro tvrdé druhy dřeva. Chrání a ošetřují dřevo, to je díky nim odolné a lze je více zatížit. Zdůrazní přírodní charakter dřeva, jeho typická povrchová struktura zůstává zachována. Ve venkovních prostorech však bezbarvý olej neposkytuje dostatečnou UV ochranu, proto jsou oleje na dřevo tónované pro příslušné dřevo, například teak nebo modřín. „Kvalitním výrobkem je například Olej na dřevo Hornbach Plus, který je vyrobený na bázi přírodních olejových složek, bez rozpouštědel. Neuzavírá póry, je prodyšný a odpuzuje nečistoty a vodu. Dřevo chrání proti vysoušení, minimalizuje praskání a neodlupuje se. Zdůrazňuje a optimálně obnovuje přirozený tón dřeva,“ doporučuje Monika Linghartová z Hornbachu.

 

Obnovení povrchu dřeva

Pokud je dřevo zašedlé, existují dvě možnosti, jak se zbavit šrámů času – čistič na dřevo nebo obroušení. Čistič na dřevo se nanáší štětcem a po dobu přibližně hodiny se nechá působit. Dřevo vsákne čistič, čímž se obnoví zjev dřeva. „V případě, že místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte. Pokud je vše v pořádku, opláchněte dřevo vodou. Není vůbec žádný problém, když se rozhodnete tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe,“ radí Monika Linghartová. Před dalším postupem nechte povrch uschnout ve stínu.

 

Druhou variantou obnovy je broušení dřeva. Před natíráním se povrch dřeva jemně zbrousí, dokud se neodstraní všechno zašedlé dřevo. „Pokud chcete dále pokračovat lazurou, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. Pokud je dřevo umístěno v chráněném závětří, stačí hladké povrchy natřít jednou a v řezu dvakrát,“ doporučuje specialistka z Hornbachu.

Jak natřít venkovní dřevo

Na připravený povrch dřeva se štětcem nanese olej nebo lazura. Práci může usnadnit stříkací pistole Pattfield, která díky tlakovému postřiku pohodlně a rovnoměrně natře plochu 1,5 m2 za minutu. Přebytečný olej se setře suchým hadříkem. „Pokud by se přebytečný olej nesetřel, může dojít k tvorbě skvrn,“ upozorňuje Monika Linghartová z Hornbachu a dodává: „Po prvním natření dřevo pustí vlasy. Tato vlákna je nutné strhnout jemným brusným papírem o hrubosti 180. Když tak neučiníte, budou se jednotlivé vlasy trhat a hrozí narušení ochranné lazury.“ Po úplném zaschnutí se nátěr ještě jednou opakuje. Nyní již bez broušení.

 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes pět generací. Společnost v současné době provozuje 154 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 16 500 zaměstnanců, z toho přibližně 1 430 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie



Články Zahrada