V Česku jsou další toxická jablka z Polska, prodávala se v Albertu

TNBiz (TNBiz), 21.06.2018

Inspektoři odhalili další jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Jen od začátku roku už je to čtvrtý případ. Jablka se prodávala v obchodech společnosti AHOLD, tedy v Albertu.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti další případ jablek z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů," uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Šlo o nebalená jablka odrůdy Gala, šarže V805223456.

Do Česka se jablka znovu dostala z Polska, jako už ve čtyřech letošních případech. Dodavatelem této šarže byla společnost Bakker s.r.o., jablka se prodávala v obchodním řetězci Albert. Inspektoři vadnou várku objevili v Novém Jičíně.

"Jablka obsahovala rezidua pesticidu chlorpyrifos v množství 0,20 mg/kg, což je dvacetinásobek maximálního povoleného limitu," sdělil Pospíchal. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá na ošetření napadených listů, ovoce a plodin.

 

Chlorpyrifos je pro člověka toxický. Narušuje funkci hormonů v lidském těle, riziko představuje především pro těhotné ženy. I nízké vystavení tomuto pesticidu může vést k poškození mozku dítěte. Mezi následky otravy patří pocit sucha v krku, porucha spánku, zhoršení paměti, bolesti hlavy, poruchy řeči.

Názory na článek  V Česku jsou další toxická jablka z Polska, prodávala se v Albertu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy