Letní hypotékový boom se zatím nekoná, zájem lidí o půjčky na bydlení výrazně klesl

Jana Brožková (Bydlet.cz), 23.08.2018
Výrazný pokles zájmu o hypotéky pocítily české banky první prázdninový měsíc. V červenci si hypotéku sjednalo 7060 klientů, což je o více než dva tisíce méně než v červnu. Vyplývá to z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex, podle nějž průměrná úroková sazbu u hypoték v sedmém měsíci roku nepatrně vzrostla na 2,5 procenta. Zdá se tak, že lidé uvažující o hypotečním způsobu financování nového bydlení čekají až na konec prázdnin.

Aby však stihli získat hypotéku za současných podmínek, moc času jim nezbývá. Podle doporučení (rozuměj nařízení) České národní banky (ČNB) banky od října výrazně zpřísní posuzování žadatelů o hypotéku a jejich finančních možností. Očekává se, že na hypotéku tak od podzimu nedosáhne zhruba pětina zájemců.

Zatímco v červnu krátce po oznámení nových přísnějších pravidel zájem o hypotéky vzrostl, což dokládá letošní nejvyšší objem poskytnutých hypoték (19,38 miliardy korun), tak v červenci jakoby si i zájemci o bydlení vybrali dovolenou. Do bank pro hypoteční úvěr si jich našlo cestu výrazně méně, než před začátkem letních prázdnin. A to i přesto, že se je velké bankovní domy snažily nalákat nejrůznějšími promoakcemi.

Předpokládám, že trend se obrátí v druhé polovině srpna po návratu většiny rodin z dovolených a vygraduje v září. Snaha využít příznivějších podmínek urychlí rozhodování i těch zájemců, kteří zvažovali koupi ve střednědobém horizontu. Jediné, co by je mohlo od podpisu hypoteční smlouvy v tak brzké době odradit, je extrémní nedostatek volných nemovitostí nejen na pražském trhu. Pokud to však nestihnou, může se stát, že na vysněný byt v blízké budoucnosti jen tak nedosáhnou. Nesystémové rozhodnutí centrálních bankéřů totiž od vlastního bydlení odstřihne i stovky tisíc lidí ze střední třídy s průměrným příjmem.

 RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s. Názory na článek  Letní hypotékový boom se zatím nekoná, zájem lidí o půjčky na bydlení výrazně klesl
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení