Zákon o regulaci makléřů se neustále protahuje, budí to pochybnosti

Na začátku roku 2019 měl platit zákon, který by reguloval realitní zprostředkovatelskou činnost. Jenže podle nových informací je nyní u legislativní rady vlády a platit by měl až od roku 2020. Přitom se na regulaci makléřů pracuje již od roku 2014. „Začínáme pochybovat o tom, zda se vůbec někdy tento zákon dodělá,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.

Vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie nebo minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Takové by měly být zákonné základní požadavky na makléře. Jenže v současné době tuto činnost může dělat prakticky kdokoli. „Už několik let voláme po tom, aby se trh vyčistil od nepoctivců. Stále je totiž umožněn velký prostor k tomu, aby se objevovali makléři, kteří klientovi neposkytnou profesionální péči a zahrnou ho špatnými informacemi, což je velice nebezpečné,“ varoval Martin Fojtík.

Zejména nová pravidla pro získání hypotéky prověřují odbornost a kvalitu realitních zprostředkovatelů. „V posledních týdnech jsme se často setkali s tím, že přišli klienti od konkurence a byli nešťastní. Vybrali si nemovitost, na kterou jim někdo slíbil prostředky, jenže poté zjistili, že na částku nedosáhnou,“ dodal Martin Fojtík z Fincentrum Reality, kde budoucí makléři procházejí vstupním čtyřkolovým školením a jeho nesplnění znamená ukončení spolupráce.

Nekvalifikované makléře měl omezit nový zákon. Ten odborná veřejnost během jarních měsíců mohla připomínkovat či doplňovat. Nynější podoba zákona je však výrazně vykleštěná. „Vypadá to, že naše připomínky patrně ministerstvo neakceptovalo,“ doplňoval Fojtík, který vidí za většími průtahy možnou snahu politiků tento zákon blokovat. „Můžeme se jen domnívat, zda je tam nějaký osobní zájem politiků, aby zákon neprošel. Spousta z nich s nemovitostmi obchoduje a často mají také živnostenský list na realitní činnost, a tím si osobní život dost obohacují. Osobně mám spíše pocit, že politici toto téma nepovažují za důležité pro voličskou základnu.“

Česká republika je při pohledu do statistik doslova velmocí realitních makléřů. Podle dostupných údajů zde operuje zhruba 15 tisíc realitních zprostředkovatelů, což je v přepočtu na jednoho obyvateleEvropě nejvíce. Jedním z důvodů je fakt, že tuto činnost může vykonávat prakticky kdokoliv bez minimálního vzdělání, kvalifikace, schopností či praxe.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy