Rekreační nemovitosti na horách zdražily za tři roky o polovinu

Jana Brožková (Bydlet.cz), 14.11.2018
Za poslední tři roky ceny stouply až o polovinu Ceny rekreačních nemovitostí na tuzemských horách jsou v tuto chvíli až o 15 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. Za poslední tři roky pak stouply až o polovinu. Největší růst cen zaznamenaly apartmány ve velkých a vyhlášených lyžařských střediscích, tedy ve Špindlerově Mlýně, Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou. 

„Dnešní ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy. Před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M Reality. Ceny horských rekreačních nemovitostí podle něho letos pokračovaly v trendu předešlých let. Směrem vzhůru je tlačí silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů platnými od začátku října.  

Podle údajů společnosti M&M Reality vzrostly ceny rekreačních nemovitostí v neoblíbenějších tuzemských lyžařských lokalitách, tedy Špindlerově Mlýně, Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou, v průměru o 10 až 15 procent za posledních 12 měsíců. „V horizontu uplynulých tří let pak ceny těchto nemovitostí narostly o 40 až 50 procent,“ konstatuje Jan Bareš.

Nejrychleji rostou ceny apartmánů s výbornou dostupností sjezdovek. Moderní apartmány jsou totiž komfortní jak pro kupující, tak následně i pro zájemce o krátkodobé pronájmy, což z těchto nemovitostí dělá i zajímavou investiční příležitost.

„V blízkosti velkých skiareálů se dnes cena za noc v pěkném apartmánu běžně pohybuje okolo 1 000 korun za lůžko a noc, i když lze samozřejmě sehnat levnější i dražší ubytování,“ popisuje Jan Bareš. Vedle apartmánů jdou podle něho napříč českými horami na odbyt i klasické roubené chalupy nabízející osobité kouzlo. I ty je možné využít ke komerčním účelům. „Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat až za 600 korun za osobu a noc,“ pokračuje Jan Bareš. 

Pro příští rok předpovídají makléři společnosti M&M Reality další růst cen rekreačních horských nemovitostí, i když už o něco pozvolnější než doposud. „A stále se budou zvýrazňovat rozdíly mezi vyhlášenými středisky a periferiemi, stejně jako mezi horami a podhůřím. Předpokládám také, že se tento trh ještě více otevře velmi drahým a luxusním rekreačním nemovitostem, protože poptávka po nich rozhodně je,“ míní Jan Bareš. Hodnotu nemovitostí na horách podle něho také značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů, ke kterým v posledních letech dochází.

Názory na článek  Rekreační nemovitosti na horách zdražily za tři roky o polovinu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí