Při rekonstrukci nezapomeňte na dveře

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 19.11.2018
Rozměry a otevírání dveří S příchodem nového roku si dáváme často předsevzetí. Jestli bude jedno z nich rekonstrukce domova, dobře vše naplánujte a nezapomeňte na dveře. Ušetříte si tak spoustu starostí i zbytečné práce navíc. Dveře zásadním způsobem ovlivňují celkový vzhled domácnosti a současně jí mohou prokazovat velkou službu. Váš byt či dům oživí, prosvětlí, opticky zvětší, odhluční či dokonce ochrání. Neodsouvejte proto jejich výběr až na druhou kolej a věnujte jim maximální pozornost už od začátku rekonstrukce. Důležitý je každý detail od výběru vhodné velikosti a materiálu, přes typ otevírání a zárubní, až po jejich účel či design. SAPELI, jednička na trhu interiérových dveří a zárubní, přináší průvodce výběrem nových dveří.

Kdy a jak dveře vybírat?

Je dobré nenechávat výběr dveří a zárubní na poslední chvíli, protože jejich volba ovlivní nejen estetickou stránku vašeho interiéru, ale také tu praktickou. „K jejich montáži je ideální přistoupit v době, kdy máte v domě hotové podlahy a malby, případně obklady, tedy v podstatě ve finální fázi rekonstrukce. Musíte ale počítat s dobou výroby dveří, která se dle zakázky pohybuje kolem 6 týdnů. Dveře tedy vybírejte a objednejte nejpozději dva měsíce před koncem rekonstrukce. Při objednávce se dozvíte už i přibližný termín montáže, která zabere většinou jeden den,“ doporučuje Petr Klíma, produktový specialista SAPELI.

Při výběru dveří záleží na mnoha faktorech, přičemž nejdůležitější jsou zejména vaše potřeby. Proto je nejlepší navštívit odbornou prodejnu, kde vám pomůžou dveře naplánovat přesně na míru. „Nejprve si rozplánujte počet dveří a do jakých místností budou instalovány. Při tom si uvědomíte, o jaké dveře se má jednat, zda bude potřeba speciálních vlastností jako je například voděodolnost nebo zvukově izolační funkce,“ radí Petr Klíma.

Rozměry a otevírání

Ujasněte si předem rozměry dveří a způsob otevírání. Standardně se dveře vyrábějí se šířkou 60, 70, 80 nebo 90 cm. U výšky je obvyklých 197 cm, i když čím dál častěji zákazníci požadují min. 210 cm, ale vyrobit je možné dveře až do výšky 270 cm. Na přání lze vyrobit také dveře s atypickými formáty jako například zkosení pro půdní interiéry. Volbou vhodného systému otevírání dveří zásadně ovlivníte nejen vzhled svého domova, ale můžete také ušetřit spoustu volného prostoru. Na výběr jsou dveře otočné, posuvné, lamelové, skládací nebo kyvné. Petr Klíma doplňuje: „Abyste neudělali chybu, odpovězte si nejdříve na tři jednoduché otázky. Kolik místa mohou dveře zabírat? Jak často budou v provozu? Který systém otevírání se mi nejvíce líbí a je pro mě nejpraktičtější?“ Dokonce si můžete pro každou místnost zvolit jiný typ otevírání, ale ve stejném vzhledu dveří, čímž zachováte integritu vašeho interiéru.

Materiál a dekor

Při výběru materiálu a dekoru se fantazii meze nekladou a v SAPELI boří zavedené vzorce. Chcete-li doma přírodní vzhled, vyberte si dýhu. Pokud ale hledáte levnější řešení, jsou pro vás ideální lamino dveře. Ty můžete mít v barvě, lesku či matu, v moderních dekorech jako je beton, a stejně tak v dekoru dýhy, od dýhovaných dveří jsou na první pohled k nerozeznání. Nadčasový design a především prosvětlení interiéru nabízí celoskleněné dveře SAPGLASS v mnoha typech skla a motivech. A nakonec řešte detaily – výběr modelové řady, tedy designu, zda budou dveře klasické nebo bezfalcové (v jedné rovině se zárubní), zda bude zárubeň přiznaná nebo skrytá, schovat můžete také panty a části kování.

Názory na článek  Při rekonstrukci nezapomeňte na dveře
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry