Polovina Čechů plánuje změny v bydlení, nejčastěji rekonstrukci
Nový domov hledají nejvíce lidé ve věku 25–34 let, v této kategorii potvrdilo myšlenky na změnu bydlení 66 % dotázaných. Další nejpočetnější skupinou byli respondenti ve věku 35–44 let, z nichž plánuje výraznější změny každý druhý. Paleta lidí, kteří hledají své vysněné bydlení, je velmi pestrá. Jedná se o čerstvé absolventy, kteří se chtějí osamostatnit, o páry, které začínají společnou cestu životem, či rodiny, které zkrátka již potřebují více prostoru. Část lidí má v plánu stěhování také z finančních důvodů.
Právě vysoké náklady spojené se současným bydlením vadí více než třetině lidí (34 %). Podobné množství respondentů (32 %) uvedlo, že je trápí špatný stav jejich bytu či domu. Pro 30 % je jejich aktuální obydlí již malé a chtějí se poohlédnout po větším. Jako další argumenty, proč jsou lidé se svým dosavadním bydlením nespokojeni, dotázaní nejčastěji uváděli špatné vztahy se sousedy (21 %), přílišnou hlučnost (20 %), nedostatek parkovacích míst (16 %) či špatné dopravní spojení (11 %). V loňském roce byl největším problémem hluk, výše nákladů tehdy skončila až na pátém místě.
„Ceny podnájmů stále šplhají výš a výš a lidé považují za výhodnější pořídit si vlastní nemovitost. Po dalším zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, které vstoupilo v platnost letos v říjnu, je však pro lidi pořízení bydlení zase o něco těžší. Na významu tak opět roste stavební spoření, kam lidé mohou bezpečně odkládat přebytečné finance a postupně si vytvářet základ pro koupi nemovitosti,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Zvyšující
se zájem o stavební spoření je patrný v letošních výsledcích stavebních
spořitelen. Například Raiffeisen stavební spořitelna od začátku roku
uzavřela o téměř 23 % smluv o stavebním spoření více než v předchozím roce.
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- 18. týden na Energetické burze ČMKB - elektřina 26 kolem 2400 K4/MWh, plyn 26 od 857 dp 950 Kč/MWh
- Centropol: Hrozí ČR něco podobného jako ve Španělsku?
- Blackout ve Španělsku – příčiny a poučení
- Malý městský balkón - inspirace na léto
- Blackout: Krize infrastruktury se může rychle přelít v krizi společenskou
- Stav zásobníků plynu v ČR: Hodnoty se dostaly na minima, jaká jsme tu dlouho nezažili. Jaký lze očekávat vývoj a co to znamená pro konečného spotřebitele?