Napětí na trhu bydlení dle čísel ČNB polevilo

Research (Česká spořitelna), 8.01.2019


V předvánočním přívalu zásadních informací ohledně toho, kdo má jaké zpoždění v nákupu dárků apod., trochu zanikla informace o tom, že ČNB už druhým rokem vydala publikaci „Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory “, tedy jakousi kratší a o půl roku mladší sestřičku plnohodnotné Zprávy o finanční stabilitě vydávané vždy v červnu. Stejně jako před rokem (kdy jsme na zbrusu novou publikaci upozornili poprvé), i tentokrát publikace obsahuje zajímavé údaje.

 

Pro čtenáře tohoto Ranního restartu jsme vybrali tři grafy. První graf ukazuje, že nadhodnocení cen bytů – tedy riziko, že na trhu s bydlením vzniká bublina – podle analýz ČNB (ČNB má dokonce už dvě různé metodiky odhadu) mírně polevilo.

 

    

A jisté uklidnění na trhu s bydlením naznačuje i druhý graf : modrá čára znázorňující podíl ceny typizovaného bytu a průměrného příjmu se zalomila lehce dolů. Jinak řečeno, doba, kterou průměrný Čech potřebuje, aby si vydělal na průměrné bydlení, se (loni začátkem léta, novější data nejsou) o pár měsíců zkrátila. Ještě jinak: ač je to pro mnohé z nás k nevíře, bydlení v reálném vyjádření mírně zlevnilo. Jde ovšem o vývoj celostátního průměru, od něhož se například Praha může výrazně odchylovat.

 

Poslední vybraný graf ilustruje růst požadavku, který ČNB klade na kapitál vyhrazený bankami na proticyklickou kapitálovou rezervu (CCCB). Graf ukazuje, že plnit požadavek platný do konce roku 2019 (tj. 1,5 % rizikové expozice, tedy aktiv vážených jejich rizikovostí) nebude pro bankovní sektor jako celek žádný problém – banky zkrátka část kapitálu drženého dnes dobrovolně (modré sloupce) přesunou do přihrádky CCCB (žluté sloupce). ČNB před měsícem oznámila, že od ledna 2020 bude po bankách chtít, aby měly v CCCB přihrádce dokonce 1,75 % rizikové expozice, ale ani to zřejmě (graf už rok 2020 neobsahuje ) nebude problém – tedy pro český bankovní sektor jako celek; přebytek kapitálu je mezi banky rozložen nerovnoměrně, takže některé kapitálově slabší banky se při plnění tohoto nového požadavku přece jen můžou zapotit.Michal Skořepa, analytikČeská spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

Názory na článek  Napětí na trhu bydlení dle čísel ČNB polevilo
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí