AČSS: Objem úvěrů od stavebních spořitelen loni rostl o 22% na 72,7 mld. Kč a pokořil tak desetiletý rekord
Podle informací ČTK loni stavební spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což je o 22 % více než v roce 2017. Objem částek, které za loňský rok lidem stavební spořitelny půjčily, je nejlepší za posledních 10 let. Celkové výsledky za rok 2018 ukazují, že stavební spoření má dlouhodobě své pevné místo mezi finančními produkty českých domácností a jeho význam nadále roste.
„Větší objem poskytnutých úvěrů zároveň odráží aktuální ekonomickou stabilitu obyvatel, lidé se nebojí investovat do vlastního bydlení i vyšší částky, a paralelně též vysokou cenovou hladinu nemovitostního trhu,“ komentuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen a dodává: „Úvěrové výsledky předčily naše očekávání. Z této mimořádnosti plyne také náš odhad pro letošní rok, kdy předpovídáme určité zklidnění trhu a meziroční ochlazení v řádu jednotek procent. Současně vidíme stále více faktorů, které motivují lidi ke spoření, zejména rostoucí úrokové sazby a potřebu vlastních prostředků pro získání úvěru na bydlení. To nás vede k mírně optimistickému výhledu na další uzavírání smluv o stavebku.“
Nových smluv o stavebním
spoření bylo v předešlém roce uzavřeno přibližně 486 tisíc, což znamená
meziroční nárůst o 14 %. Z informací, které získala
ČTK, dále vyplývá, že celkem stavební spořitelny v loňském roce schválily
bezmála 74 tisíc úvěrů. Cílové částky na stavebním spoření přitom dosáhly
dohromady výše téměř 220,8 milionu korun.
Zdroj: TZ AČSS
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?
- Co s přeplněnou popelnicí? Pražské služby nabízejí jednoduché řešení s humorem
- V Nizozemsku se dle Financial Times prodlužují pořadníky na elektrickou přípojku, ohrožuje to ekonomický růst země - jde o fiasko Green Dealu a varování Česku
- Rodný dům slavného brněnského rodáka ožívá. V centru Brna vzniká Rezidence Korngold