Zvítězí nakonec nad hypotékami jejich alternativy?

Wüstenrot (Wüstenrot), 22.01.2019

Doporučení ČNB jsou neúprosná, a tak banky nabízejí hypoteční úvěr s LTV (tedy poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) do 80 %, výjimečně do 90 %. Navíc u bank a finančních domů mohou hypotéky v rozmezí 80 – 90 % LTV činit jen 15 % všech sjednaných hypoték. Dále musíme započíst (ne)schopnost splnit ukazatele DSTI (tedy maximální 45% podíl splátky dluhu na čistém měsíčním výdělku). Statistiky ukazují, že tento faktor snižuje číslo potencionálních majitelů hypotečních úvěrů, hlavně ve velkých městech až o 20 %. A k tomu všemu do těchto čísel ještě promlouvá DTI, tedy poměr výše dluhu k ročnímu čistému přijmu žadatele, který nesmí přesáhnout devítinásobek. Získat hypotéku zkrátka není nyní tak jednoduché, jak tomu bývalo v časech minulých.

Klesající možnosti hypotečního úvěru a stoupající chuť bydlet ve vlastním domě či bytě je vodou na mlýn pro hledání různých alternativ k hypotékám. Po ruce jsou různé možnosti – od půjčky od rodičů či širší rodiny, přes stavební spoření, zástavy vícero nemovitostí až po různé úvěry a půjčky.

Jde to i jinak

Také samotné finanční domy vidí v neúspěšných žadatelích o hypotéku potencionální klienty, které nelze nechat „stát na dešti“. Když nelze dosáhnout na hypotéku, nabídnou třeba půjčku, která mnohdy nabízí lepší podmínky než hypotéka. Jeden příklad za všechny: Stavební spořitelna Wüstenrot výrazně snížila sazbu své Půjčky ProBydlení se zajištěním nemovitostí, a to z 4,89 % na 2,89 %. V době 3% hypoték je takováto nabídka lákavá i pro ty, kteří by na hypotéku lehce dosáhli. Samozřejmě, i u této půjčky je nutné splnit nějaké podmínky. Půjčku lze splácet od 6 do 22 let, tedy ani kratší, ani delší dobu. Na oplátku si klient může sám určit, kolik let chce splácet a uzavření smlouvy o stavebním spoření, zpracování a poskytnutí úvěru, vedení úvěrového účtu a mimořádné splátky má bez poplatků.

Zdá se tedy, že nezmění-li se politika možnosti přístupu k hypotečním úvěrům, různých alternativ, půjček, úvěrů apod. vznikne na českém trhu ještě víc. Procento těch, kteří jen tak nedosáhnou na hypotéku, je veliké. A to rády využijí finanční instituce. Nejenom hypoteticky.

Wüstenrot

Finanční skupina Wüstenrot se zaměřuje na tvorbu finančních rezerv a financování bydlení. Její portfolio zahrnuje stavební spoření, úvěry a hypotéky a depozitní produkty. Se svými produkty Půjčka ProBydlení (překlenovací úvěr) a Kamarád+ (stavební spoření pro děti) si finanční skupina vybojovala pevnou pozici na trhu stavebního spoření. Zaměřuje se také na poskytování hypotečních úvěrů na bydlení a vydávání hypotečních zástavních listů. Na přelomu let 2010/2011 rozšířila svou nabídku o spořicí a běžné účty a termínované vklady.

Více informací na: https://www.wustenrot.cz/

Názory na článek  Zvítězí nakonec nad hypotékami jejich alternativy?
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení