Terénní pracovníci vyzývají: pomozme lidem bez domova přečkat zimu

“Když vidíte bezdomovce, chcete jim často pomoci, zvlášť teď v zimě. Ale jak? Zjistili jsme, že využít dobrou energii, která v lidech je, není vlastně vůbec jednoduché,” vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.
Většina existujících projektů se věnuje přímo lidem bez domova nebo zkoumají dlouhodobé jevy, které by pomohly změnit jejich osud. “Díky bohu za ně! Naše ambice však byla jiná. Chtěli jsme na jedno místo soustředit tipy, jak lidem bez domova může pomoci doslova každý, teď hned, bez meškání, hledání a zbytečných překážek,” říká Zikmundová.
Česká asociace streetwork proto na adrese www.pracenaulici.cz vytvořila manifest účinné pomoci ve formě třinácti bodů, který bude ve spolupráci s dalšími organizacemi doplňovat odkazy na konkrétní aktivity. “Pomoci mohou nejen jednotlivci, ale samozřejmě i firmy, úřady nebo nejrůznější spolky,” komentuje Zikmundová. “A nejde jen o peníze nebo jiné dary, svůj význam má i prosté projevení zájmu nebo snížení napětí, které vůči lidem bez domova ve společnosti bohužel mnohdy je.”
Opomíjená je možnost využití profesních schopností. “Lidem bez domova často schází zdravotní péče nebo právní služby. V zahraniční je tento typ občanské angažovanosti jednotlivých profesí běžný, u nás je spíše ojedinělý. Může jít i o netradiční marketingový nástroj. V Česku tak už například jeden řetězec restaurací nabízí, že lidem bez domova můžete zakoupit oběd,” dodává Zikmundová.
Aktivizační kampaň startuje v únoru 2019. “Manifest účinné pomoci chceme propagovat především online a doufáme, že se k němu přidá co nejvíc organizací,” říká Jan Havlíček, který se na vytvoření kampaně podílel. Manifest také podpoří plakáty na pražských lavičkách a inzerce ve vybraných médiích.
***
Česká asociace streetwork je střešní organizací poskytovatelů nízkoprahových sociálních služeb. Ty jsou snadno dostupné lidem a zcela zdarma. Pracují s dětmi a mládeží, s lidmi bez domova, s uživateli návykových látek a dalšími osobami v nepříznivé sociální situaci. Mimo to ČAS vzdělává a vede mnoho vlastních projektů. Před šesti lety spustila projekt Streetwork online, v rámci něhož vznikl portál jdidoklubu.cz. Práci streetworkera tak asociace přenesla i do online prostředí. ČAS v České republice funguje od roku 1997. Více na www.streetwork.cz.
Kampaň je podpořena z projektu „Nové výzvy pro streetwork“, reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/17_071/0007649, který spolufinancuje Evropská unie.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Salon vín České republiky otevírá své brány veřejnosti
- Zásoby plynu v Česku k 1. 2. 2023 - naplněnost zásobníků je aktuálně 72,82 %
- Více než 300 odborníků radilo zájemcům na online stavebním veletrhu Veleton
- Svaz podnikatelů ve stavebnictví představuje novou strategii. Zaměřuje se na vzdělávání mladých řemeslníků
- Nejvíce zajímá klienty cena pojištění, pak až jeho výkon. Podpojištěných je až 53,5 %
- Komunitní elektrárny pokryjí více než 80 procent spotřeby domácností. Vedle solárů se nabízí i větrníky či biometan